Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Solidarność miernot

Rafał Otoka-Frąckiewicz

Wywiad z Andrzejem Szlęzakiem, prezydentem Stalowej Woli

Generał Patton kiedyś powiedział: „Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci skurwiele umierali za swoją".

Tak. Rocznicę powstania powinniśmy obchodzić – jeśli już – jako tragedię, tak jak rocznicę ludobójstwa na Wołyniu, gdzie banderowcy zamordowali 100 tys. Polaków. W powstaniu zginęło 200 tys. cywilów. Po co? O ile pamiętam, choć mogę się mylić, w Auschwitz Niemcy byli w stanie uśmiercić dziennie 4–5 tys. ludzi. To była fabryka, która miała zabijać. Tam wszystko służyło temu, żeby unicestwiać. Jeśli podzieli się 200 tys. cywilów przez 63 dni powstania, to dziennie wyjdzie prawie taka liczba zabitych jak w Auschwitz. Efekt jest taki, że została zaburzona pewna ciągłość intelektualna i biologiczna. Na szczęście nie wszystko zostało stracone i trzeba to odbudowywać. Jest się od kogo uczyć i wyciągać wnioski.

Bohaterem młodzieży staje się powoli Pilecki. To chyba dobry prognostyk.

To wspaniała postać, prawda? Ale każdy naród powinien mieć swoich bohaterów. Kmiciców, od których się wymaga, żeby byli dobrymi rębajłami, ale także takich, którzy potrafią skutecznie radzić i rządzić. Mamy przecież wspaniałe postacie polityków, mężów stanu.

A dziś są tacy?

Nie wydaje mi się, ale system polityczny jest tak skonstruowany, że wybitne indywidualności są tłamszone przez aparaty partyjne. I mamy takich wodzów jak Donald Tusk czy Jarosław Kaczyński. Skutecznie wyczyścili swoje otoczenie z ludzi, którzy mogliby się wybić. Ten system nie kreuje mężów stanu.

Czyli pozostaje nam czekać na przesilenie, które wymusi zmiany w systemie politycznym.

Staram się pokazać, że nie ma co czekać na rozwój wydarzeń. Lepiej samemu je kreować.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?