Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Osiedla mieszkan kompaktowych sprzedaja sie na pniu jeszcze na etapie dziury w ziemi

Więcej za mniej

Karolina Kowalska

Żeby zmieścić się w ograniczeniach kredytowych, deweloperzy budują więcej pokoi na mniejszym metrażu

Wysyp małego metrażu najlepiej widać na przykładzie portali nieruchomościowych. Analitycy rynku zauważyli, że liczba ofert małych lokali z rynku pierwotnego i wtórnego wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 40 proc. w Gdańsku, o 30 proc. w Krakowie i o 20 proc. w najbogatszej Warszawie. W mniejszych miastach zainteresowaniem cieszą się nawet oferty kawalerek lub lokali na poddaszu, które można powiększyć o dodatkowy poziom, zamieniając np. pawlacz na antresolę. Popularność „kompakty" zawdzięczają też systematycznie spadającym cenom. Znawcy rynku przyznają, że cena mieszkania do 35 mkw. zmalała w ciągu ostatniego roku aż o 450 zł. Najwięcej sprzedaje się mieszkań dwupokojowych – decyduje się na nie co drugi polski nabywca. Na mieszkanie trzypokojowe decyduje się co czwarty, a czteropokojowe lokale interesują zaledwie kilka procent Polaków.

Zostanie dziura w ziemi

Choć szukający mieszkania wcale nie polują na „kompakty", ich apetyty weryfikuje kalkulator zdolności kredytowych. Bywa, że para, która przychodzi do agencji nieruchomości po M-3 wielkości 60 mkw., wychodzi z 45-metrowym kompaktem z dwiema sypialniami i salonikiem z aneksem kuchennym, bo tylko takie sfinansuje jej bank. Często okazuje się przy tym, że mniejsze rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze pod względem rozkładu i po prostu ładniejsze niż większość mieszkań większych o 15 mkw.

Bartosza Turka z Lion's Banku niepokoi tylko jedno – poza kompaktowcami, które rozchodzą się na pniu, deweloperzy nie inwestują w mieszkania o większym metrażu. Tymczasem, zgodnie z prawem ekonomii, po okresie niskiego popytu następuje górka i okazuje się on wyższy niż podaż. – Od roku deweloperzy prawie w ogóle nie zaczynają nowych inwestycji. Gdyby trwało to kilka miesięcy, tak bardzo by nie niepokoiło. Wkrótce jednak może znów dojść do sytuacji, w której trzeba będzie kupować dziury w ziemi, bo gotowych mieszkań będzie jak na lekarstwo – podkreśla Bartosz Turek.

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe