Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Boom na historię

Agnieszka Niemojewska

Nauczanie historii ogranicza się do minimum. A prasa, rynek wydawniczy i programy telewizyjne poświęcone tej tematyce przeżywają swój rozkwit

Z kolei Iwona Kienzler specjalizuje się w literaturze, która odsłania życie prywatne władców Polski. Książki tej autorki cieszą się dużym zainteresowaniem. Warte polecenia są: „Mroczne karty historii Polski" (nakład 5 tys. egz.), „Dziwactwa władców Polski" i najnowsza – „Poczet kochanek i metres władców Polski".

Wśród propozycji Bellony znajdziemy też „Alternatywną historię II wojny światowej" – to książka znanych historyków Andrzeja Sowy i Janusza Osicy (nakład 3 tys. – planowany jest dodruk). Do najnowszych i wartych polecenia tytułów wydawnictwa warto zaliczyć sensacyjną powieść historyczną „Rozkaz katyński. Szpiedzy w okupowanej Warszawie" napisaną przez Amerykanina Douglasa W. Jacobsona, a także wydany wspólnie z Muzeum Wojska Polskiego album biograficzny z unikalnymi zdjęciami „Generał Władysław Sikorski.  1881–1943".

Prószyński i S-ka: najważniejszą pozycją historyczną dotyczącą dziejów naszego narodu, która ukazała się w tym roku nakładem tego wydawnictwa, jest książka Andrzeja Zielińskiego „Skandaliści w koronach", w której autor „odbrązawia" polskich królów, odkrywając przed czytelnikiem prawdziwe oblicze władców naszych ziem od Piastów po Jagiellonów – opisuje skandale, rozpustę i bratobójcze zbrodnie na królewskim dworze.

Znak: tym, którzy lubią czytać monografie, które ujmują dany temat przekrojowo i całościowo, polecam „Drugą wojnę światową" Antony'ego Beevora. Autor bardzo wnikliwie analizuje zarówno pojedynki gabinetowe i rządowe, jak i przełomowe bitwy tej wojny.

Trio: „Sierpniowe dziewczęta '44" Patrycji Bukalskiej to zbiór wspomnień nastoletnich wówczas kobiet (m.in. Aliny Janowskiej) – łączniczek, sanitariuszek powstania warszawskiego. Opowiadają bez zbędnego patosu o walce, miłości i śmierci.

Z kolei książka Bohdana Cywińskiego „Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej" to publikacja poświęcona kulturze i historii szerzej rozumianych naszych krajów ościennych.

Anna Strzeżek natomiast w „Od konsumpcji do konspiracji, czyli warszawskie lokale gastronomiczne 1939–1944" opisuje, jak funkcjonowały i jaką rolę pełniły w okresie okupacji warszawskie lokale: te, do których chodzili na kawę i zupę Polacy, i te przeznaczone tylko dla Niemców.

W książce „Trzy dni zdjęciowe z Ireną Anders i Albinem Ossowskim" Maria Dłużewska opowiada o spotkaniu ze znanymi postaciami polskiej emigracji w Londynie. Pretekstem jest rozmowa na temat filmu „Wielka droga", w którym oboje grali, a który nigdy nie był pokazywany w PRL. Ta opowieść to dwie różne drogi walki z hitlerowcami, to opowieść o poczuciu dumy z tego, że jest się Polakiem, mimo dramatycznych losów osobistych i narodowych.

Rafał Jabłoński w „Historiach warszawskich nieznanych... wstydliwych" pisze o ciekawych miejscach czy wydarzeniach dotyczących miasta i jego historii. Książka powstała na podstawie relacji ze starych gazet oddających niezwykły klimat Warszawy charakterystyczny dla danej epoki (no bo kto wie o zeppelinach nad Warszawą czy pomniku Chrystusa Króla, który miał stanąć na pl. Zbawiciela).

„Dziewczęta w maciejówkach" Stanisława M. Jankowskiego to pierwsza na polskim rynku publikacja, która w tak kompleksowy i rzetelny sposób opisuje udział kobiet w I wojnie światowej, wojnie roku 1920, obronie Lwowa i o zacieraniu śladów ich dokonań w okresie powojennym.

Henryk Zamojski w swojej książce „Tragiczne decyzje. Jak wywołano powstanie warszawskie" zastanawia się m. in., dlaczego podjęto tak tragiczną w skutkach decyzję, kiedy sytuacja na froncie warszawskim stawała się coraz bardziej skomplikowana. Dlaczego władze emigracyjne nie poinformowały dowództwa AK, że nie będzie obiecanej pomocy ze strony aliantów zachodnich? Z tak postawionych dramatycznych pytań wynikła potrzeba odtworzenia przebiegu narad, konferencji i innych wydarzeń, które zaszły w czerwcu i lipcu 1944 r.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez