Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Termopile XX wieku

Marta Mardosz

Alan Furst,
Szpiedzy na Bałkanach,
Sonia Draga

Furst do perfekcji opanował przedstawianie zwaśnionych agencji wywiadowczych. Podobnie jak wielu najlepszych pisarzy szpiegowskich Furst rozpoczął swoją przygodę z pisaniem jako dziennikarz, a jego książki łączą w sobie cechy wyczerpującego badania z wyjątkową umiejętnością narracyjną. Costa Zannis, uczciwy i pragmatyczny policjant, zajmuje się politycznymi zadaniami w greckich Salonikach. Kiedy rozpoczynają się „Szpiedzy na Bałkanach", jest rok 1940 i wydaje się, że Niemcy wkrótce najadą Grecję. Kiedy tak się dzieje, Zannis planuje połączyć siły, które oprą się najeźdźcom. Podejmuje się też trzech misji. Po pierwsze, pomaga bogatej Żydówce z Berlina przemycić jej przyjaciół w bezpieczne miejsce. Po drugie – podróżuje do okupowanego przez Niemców Paryża, gdzie pracuje z francuskim Ruchem Oporu nad planem ucieczki angielskiego naukowca. Wreszcie, wykorzystując swoje kontakty w policji, Zannis jedzie do Belgradu, aby pomóc w antynazistowskim zamachu stanu.

Furst przedstawia wielki, strategiczny obraz wojennej Europy, a jednym z interesujących aspektów jego powieści jest bogactwo szczegółów. Abyśmy nie zapomnieli krwawej historii Bałkanów, przywołuje obraz trzymetrowej wieży z czaszek serbskich żołnierzy, którą ułożyli Turcy w XIX w. ku przestrodze potencjalnych buntowników. Powieść przesiąknięta jest atmosferą bohaterstwa i romantyzmu, gdzie śmierć zbliża się ze wszystkich stron, a mroczny świat szpiegów jest tragiczny i jednocześnie ekscytujący.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy