Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Surfowanie po historii

Agnieszka Niemojewska

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat dziejów Polski, możesz skorzystać ze stron w sieci

Portale poświęcone historii zarówno naszego kraju (od Mieszka I po współczesność), jak i reszty świata – redagowane przez historyków, a ponadto strony prowadzone przez pasjonatów poszczególnych epok, fora dyskusyjne dla tych, którzy interesują się przeszłością. To wszystko znajdziesz w internecie. Oto kilka wybranych, najciekawszych stron.

Historia.org.pl

Portal historia.org.pl jest jednym z największych spośród mediów historycznych w Polsce. Od kilku lat poprzez internet dociera do setek tysięcy odbiorców. W 2012 r. odwiedziło go ponad milion unikatowych użytkowników. Portal dostarcza szerokiego spektrum wiadomości z zakresu historii – od informacji podstawowych po specjalistyczne teksty poświęcone wąskim wycinkom historii. Dla wielu osób jest podstawowym źródłem informacji historycznej, a także miejscem otwartej dyskusji o historii, kulturze i edukacji. Każdego roku realizuje liczne projekty edukacyjne. Nie promuje żadnych konkretnych ideologii czy grup interesów. Portal jest tworzony przez kilkadziesiąt osób. Reprezentują różne poglądy i światopoglądy. W redakcji są przedstawiciele wielu społeczności i środowisk. Wszystkich jednak łączy historia. Oprócz kilkunastoosobowej redakcji z portalem współpracuje kilkudziesięciu autorów i recenzentów.

Na forum jest zarejestrowanych ponad 7500 użytkowników, którzy napisali ponad 200 tys. postów. Dzięki temu stało się ono jednym z większych for edukacyjnych w kraju. Na Facebooku profil doczekał się ponad 12 tys. fanów. Czytelnicy portalu to przede wszystkim osoby młode, aż 72 proc. jest w wieku 15–34 lata. Historia.org.pl współpracuje z wieloma placówkami i instytucjami naukowymi w kraju, a od kilku lat stale z Muzeum Historii Polski, z którym organizuje wiele przedsięwzięć historycznych, w tym prestiżowy plebiscyt na Wydarzenie Historyczne Roku.

W ubiegłym roku portal współpracował m.in. z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii PRL, Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Małopolski, Porozumieniem Wydawców Książki Historycznej, a także wieloma kołami naukowymi i organizatorami rekonstrukcji historycznych. Każdego roku publikuje ponad 350 recenzji i patronuje wielu inicjatywom historycznym (np. Zjazd Absolwentów Instytutu Historycznego UW, Ogólnopolski Zjazd Studentów Historyków i Doktorantów, Targi Książki Historycznej).

Dziwnawojna.pl

Strona dziwnawojna.pl poświęcona jest II wojnie światowej. Została założona przez pasjonatów historii kładących nacisk na okres największego konfliktu militarnego w dziejach ludzkości. Do tematyki podchodzą z dystansem, dlatego na portalu znajduje się wiele nietypowych ciekawostek i fotografii z II wojny światowej. Pokazuje życie żołnierzy „od kuchni" – ich codzienne zmagania z warunkami frontu, a także zwykłe aspekty niezwykłych dni przedzielanych krwawymi bitwami. Twórcy strony udowadniają, że żarty i zabawa były normalną częścią wojennej rzeczywistości, a w humorze walczące ze sobą armie niejednokrotnie szukały ucieczki przed tragizmem tamtych czasów. Na stronie zamieszczane są fotografie pochodzące z zasobów domeny publicznej oraz  te nadsyłane przez użytkowników.

Portal jest na Facebooku – jako „II wojna światowa, jakiej nie znacie" – „lubi to!" blisko 26 tys. internautów. Nie bez powodu: pojawiają się tam zdjęcia, które pokazują wojnę od zupełnie innej strony; często są to fotografie unikatowe, niedostępne nigdzie indziej.

Tropyhistorii.wordpress.com

To blog poświęcony wydarzeniom małym i wielkim, znanym, lecz częściej zupełnie zapomnianym, rzuconym na margines kronik i ludzkiej pamięci. Tropi ślady historii, bo – jak słusznie zauważają jego autorzy – „jakże zrozumieć teraźniejszość i pojąć przyszłość, gdy nie ma się pojęcia o przeszłości?".

Ponieważ autor bloga nie jest historykiem z zawodu, całość ma popularno-naukowy charakter, choć treść poszczególnych artykułów opiera się na konkretnych tekstach źródłowych i fachowych opracowaniach. Dzięki temu stara się wyciągać właściwe wnioski i poddać fakty historyczne rzeczowej analizie.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy