Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Kłamca tygodnia: Anna Grodzka

Daniel Orzechowski

Anna Grodzka zdecydowała się na strzał rozpaczy – projekt o uzgodnieniu płci. Co on zakłada?

– Uważam, że obecna praktyka jest nieetyczna. Osoby transseksualne powinny uzgodnić swoją płeć po ukończeniu nawet 16. roku życia – mówi Anna Grodzka. Projekt na samym już wstępie spotkał się z ostrą krytyką m.in. Krajowej Rady Prokuratury, rzecznika praw ubezpieczonych i Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

1. Rozpoznanie

Zgodnie z założeniami projektu każdy, kto skończy 16 lat, mógłby domagać się w sądzie wydania orzeczenia, że jest przeciwnej płci, niż jest to zapisane w metryce. Musiałby przedstawić zaświadczenie wydane przez dwóch lekarzy. Ci z kolei mieliby zdecydować, czy tego typu osoba ma „utrwalone występowanie tożsamości płciowej odmiennej od płci metrykalnej". Inną zmianą byłoby m.in. to, że sąd mógłby orzec o zmianie płci, nie wymagając, „aby wnioskodawca był uprzednio poddany jakiejkolwiek interwencji medycznej, zwłaszcza terapii hormonalnej lub zabiegom chirurgicznym, zmierzającym do korekty zewnętrznych lub wewnętrznych cech płciowych". Co to w uproszczeniu oznacza? Mężczyzna mógłby stać się kobietą bez zmian w wyglądzie. Od osób młodszych wymagana byłaby natomiast zgoda rodziców lub opiekunów.

2. Diagnoza

Niżej podpisany autor potrafi zrozumieć, że osoby transseksualne żyją z poczuciem niesprawiedliwości i żalu. Czy tak samo jednak nie czują się m.in. osoby niepełnosprawne lub sparaliżowane? Różnica między nimi a transseksualistami jest taka, że ci pierwsi nie domagają się sądowego orzeczenia, że są pełnosprawni. Czy osoby otyłe powinny się domagać orzeczenia, że są szczupłe? Niskie, że są wysokie? A nawet gdyby na tak absurdalne pytania odpowiedź była twierdząca, to co tak naprawdę wnosi to do ich życia? Nic. Iluzję. Życie rozdaje nam wszystkim karty i każdy z nas ma dwa wyjścia – może grać dalej lub odejść od stołu. Anna Grodzka dodaje trzecią możliwość – można oszukiwać.

Skala wykrywacza:

1. przesada

2. gruba przesada

3. manipulacja faktami

4. kłamstwo propagandowe

5. ordynarne kłamstwo

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy