Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

?Cytrynki?, pierwszy odcinek serialu ?Tacy sami?, czyli dokument o firmie Barbary Stelmach

Powrót do pracy

Agnieszka Niemojewska

12 sierpnia w TVP 1 rozpocznie się emisja 13-odcinkowego serialu „Tacy sami”. Poznamy kobiety, których postawa może być inspiracją dla wielu bezrobotnych

Bohaterki serialu wracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej najczęściej urlopem macierzyńskim, wychowawczym, utratą pracy lub niemożnością godzenia opieki nad dzieckiem z życiem zawodowym. Różnią się wiekiem, wykształceniem, miejscem pochodzenia, aspiracjami zawodowymi, sytuacją rodzinną i sposobami radzenia sobie z problemem powrotu do pracy. Są wśród nich zarówno kobiety przedsiębiorcze, zakładające własną firmę, jak i takie, dla których praca najemna jest jedyną możliwością zarabiania.

Dlaczego nie etat?

Każdy z 20-minutowych odcinków poświęcony jest jednej kobiecie (lub małżeństwu), a każda z opowieści to przykład, jak radzić sobie na rynku pracy w czasach kryzysu. Liczy się przedsiębiorczość, samodzielność i determinacja. Wszystkie bohaterki serialu są matkami, dlatego autorzy skupili się w nim na problematyce funkcjonowania młodej matki w środowisku zawodowym i domowym oraz zagadnieniach praktyki rodzicielstwa w Polsce, w tym relacji partnerów.

Od 17 czerwca 2013 r. każdy rodzic, którego dziecko urodziło się po 31 grudnia 2012 r., ma prawo do nowego, wydłużonego wymiaru urlopu. Jest to: 26 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Co ważne, z takich dłuższych urlopów mogą skorzystać nie tylko rodzice, którzy pracują „na etacie", ale również ci, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe. Do tej grupy zaliczają się osoby pracujące na umowę-zlecenie oraz prowadzący własną działalność gospodarczą. W 2013 r. zasiłek macierzyński może być wypłacany przez dwa podmioty: ZUS – jeżeli pracodawca zatrudnia nie więcej niż 20 osób, lub przez pracodawcę – jeżeli zatrudnia on więcej niż 20 pracowników. Niezależnie od tego, kto wypłaca zasiłek, kobiety mają do niego prawo przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego. Przerzucanie na pracodawców tak wysokich kosztów sprawia, że ci niechętnie zatrudniają kobiety.

Realizatorzy serialu (reżyseria: Jarosław Minkowicz, scenariusz: Łukasz Modelski) skupiają się jednak na kobietach, które postanowiły wrócić do pracy. Część z nich do podjęcia takiej decyzji zmusiła sytuacja materialna, część – chęć samorealizacji. Dlatego większość z przedstawianych historii opowiada o kobietach, które założyły własny biznes. – Żeby znowu zaistnieć na rynku, jedne muszą się przekwalifikować, a inne zmienić myślenie o własnej przyszłości; jedne – pokonać barierę wieku, inne – stereotypów, środowiska, niewiary w siebie – przekonuje Łukasz Modelski, autor scenariusza cyklu „Tacy sami".

Serial jest elementem „Kampanii na rzecz równego dostępu do rynku pracy" współfinansowanej przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Priorytet, zatrudnienie i integracja społeczna". Celem kampanii jest promocja zmian kulturowych, w tym modelu partnerskiego, jako rozwiązania umożliwiającego łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych wśród kobiet i mężczyzn.

– Częstym przywoływanym przez bohaterki problemem jest niemożność porozumienia z pracodawcą co do elastycznych warunków zatrudnienia. Sztywny sposób organizowania czasu pracy – skutkujący wielogodzinną nieobecnością matki w domu – jest główną przeszkodą w wychowaniu dzieci. To dylemat: mieć dziecko czy mieć pracę. Kobiety więc często rezygnują z pracy, a ich pracujące koleżanki rezygnują z macierzyństwa – dodaje Modelski.

Dlatego też serial pokazuje pracodawców stosujących dobre praktyki w zatrudnianiu matek. Ma to tym większe znaczenie, że kobiety nie mogą liczyć na żadną zorganizowaną opiekę nad dziećmi (brak dziadków, brak miejsc w żłobkach i przedszkolach, drogie opiekunki), co czyni trudniejszymi ich zawodowe wybory. Posiadanie dziecka wpływa na sytuację całej rodziny, stąd w kontekście losów bohaterek serial opowiada też historię ich związków. Pokazuje przykłady partnerskich relacji kobiety i mężczyzny, solidarnego wysiłku związanego z wychowaniem dziecka, włącznie z „męskim" urlopem rodzicielskim, a także utrzymywaniem gospodarstwa domowego.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?