Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Na opak

Wiesław Kot

Jest kanikuła, czemu się nie zabawić? Zabawa polega na tym, że zupełnie inaczej wyobrażamy sobie świat po II wojnie.

Matt Ruff
Miraż
Rebis

Supermocarstwem stały się Zjednoczone Państwa Arabskie, a Rosja i USA zeszły na peryferia. Ton światu nadaje łagodny, cierpliwy i wybaczający islam, a chrześcijaństwo to wyznanie drugorzędne, które nie umie się pogodzić z własną marginalizacją. I powoduje globalny ferment. To tak niedorzeczne, że aż interesujące. Ale jest lato, bawmy się.

Hitlera w porę poskromiono – do tego stopnia, że Żydzi, miast zginąć w piecach Treblinki, utworzyli w środkowych Niemczech państwo Izrael ze stolicą w Berlinie. Ameryka stała się peryferiami świata, a do roli supermocarstwa urosły Zjednoczone Państwa Arabskie. Chrześcijańscy fundamentaliści nie mogą się z tym pogodzić i dlatego 9 listopada 2001 r. dwa samoloty wbijają się w słynne bliźniacze wieże Tygrysu i Eufratu w Bagdadzie. Trzeci uderza w główną siedzibę arabskiego Ministerstwa Obrony w Rijadzie. Państwa Arabskie nie pozostają dłużne – desantują wojska na tym, co zostało jeszcze ze Stanów Zjednoczonych, zabijają wielu chrześcijańskich bojowników, ale pomysłodawcy zamachów nie udaje im się schwytać.

Arabowie maja także swój musical „Hair", którego wystawienia przyciągają szaleńców ze skrajnej Libańskiej Partii Boga, którzy wrzucają do teatrów bomby dymne. Wszystko dzieje się w Bagdadzie, stolicy świata, mieście, które „nigdy nie śpi" (Frank Sinatra przewraca się w grobie...). To tutaj powstają seriale w rodzaju „24 godziny: Dżihad", które pokazują pełną poświęcenia robotę arabskiego antyterrorysty. Że role czarnych charakterów pełnią chrześcijańscy fundamentaliści, nie trzeba dodawać.

Poza tym na tereny Arabii ciągle przenikają – przez nieszczelną granicę z Turcją – pojedynczy bojownicy chrześcijańscy dźwigający w walizkach po amatorsku sklecone bomby, które detonują w centrach handlowych, by zgładzić jak największą liczbę niewiernych. Przed naciśnięciem guzika powtarzają: „Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego...". Arabowie nie są w stanie pojąć, co ich do tego popycha. Przecież Arabia przyjmuje ich chętnie, daje im chleb i wykształcenie oraz miejsce w państwie dobrobytu. „Czy było coś jeszcze? Jakaś podstawowa nieuprzejmość, której udało nam się nie okazać? Czy obraziliśmy pana w jakiś sposób? Dlaczego pan nas nienawidzi?" – pyta arabski śledczy schwytanego chrześcijańskiego terrorystę.

Książkę zamykamy z hukiem. Z koszmaru trzeba się budzić ostro i nieodwołalnie.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez