Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Woskowa rewolucja

Marta Mardosz

Znamy ją jako Madame Tussaud. Ale zanim jej nazwisko zaczęto kojarzyć z muzeami figur woskowych na całym świecie, żyła jako Marie Grosholtz, utalentowana rzeźbiarka i nauczycielka madame Elżbiety – siostry króla Ludwika XVI.

Michelle Moran
Madame Tussaud
Sonia Draga

Osadzona w czasach rewolucji francuskiej i rządów terroru „Madame Tussaud" Michelle Moran jest historią nie tylko zmieniającego się narodu, lecz także opowieścią o silnej, niezależnej i utalentowanej kobiecie. To historia Marie, zanim została Madame Tussaud. Marie pomaga doktorowi Curtiusowi w pracowni Salon de Cire tworzyć woskowe ciała dla ilustrowania anatomii. Chłonąca jak gąbka wiedzę o rzeźbiarstwie kobieta szybko zaczyna tworzyć własne modele woskowe. Kiedy rodzina Ludwika XVI i Marii Antoniny odwiedza Salon de Cire, zachwyceni talentem i umiejętnościami Marie proszą ją, aby została nauczycielką rzeźbiarstwa Elżbiety Burbon. W tym momencie do spokojnego życia Marie wdziera się polityka, wybucha rewolucja francuska i młoda kobieta staje przed ciężkim wyborem – miłością do rodziny królewskiej a własnym bezpieczeństwem.

Moran przywołuje słynne postaci Wielkiej Rewolucji Francuskiej i rządów terroru (m.in. Robespierre'a, Marata czy Dantona). „Madame Tussaud" to także wewnętrzna walka Marie o miłość i karierę. Przerażający, lecz pouczający obraz rewolucji jest pełen chaosu, a pozytywny obraz francuskiej rodziny królewskiej pragnącej miłości poddanych ściera się z bezpardonową walką o władzę.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość