Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Niby wszystko już było

Grzegorz Benda

Wciąż zaskakiwani jesteśmy przez filmowców oryginalnymi pomysłami. Cztery takie zaskoczenia można sobie zaaplikować w nadchodzący weekend.

Prywatny wszechświat
reż. Helena Třeštíkova
Against Gravity

Czesi to podobno cierpliwy naród, ale żeby aż tak? „Prywatny wszechświat" Heleny Třeštíkovej to film dokumentalny, pokazujący 37 lat życia pewnego małżeństwa. Petr i Jana pobrali się

w 1974 r. i zamieszkali w jednopokojowym mieszkaniu w Pradze wraz z dwiema babciami. Kiedy na świat przyszedł ich pierwszy syn Honza, Petr, z zawodu elektryk, postanowił dokumentować ich życie za pomocą kamery i dziennika. Te nagrania, zapiski i zgrabna narracja ukazują historię rodziny i, przez jej pryzmat, czeskiego społeczeństwa – od czasów socjalizmu poprzez aksamitną rewolucję, podział kraju na Czechy i Słowację, aż po demokrację. Smaczku dodają filmowi klipy z piosenkami Karela Gotta. Tym razem nie jest to czeski film, choć czeski jak najbardziej.

Sztuka znikania
reż. Bartek Konopka, Piotr Rosołowski
Against Gravity

Do wspomnień poprowadzi nas także polska „Sztuka znikania", w reżyserii i według scenariusza duetu Bartek Konopka i Piotr Rosołowski, autorów słynnego „Królika po berlińsku". Tym razem – jak stwierdza Rosołowski – jest to pomysł „z importu". Włoski dziennikarz Riccardo Orizio, tworząc kiedyś zbiór reportaży, trafił na Haiti do wioski, gdzie mieszkają potomkowie polskich legionistów, a wśród nich Amon Fremon, nieżyjący już kapłan voodoo. Amon odwiedził PRL w 1980 r. na zaproszenie Jerzego Grotowskiego, który szukał inspiracji dla swych teatralnych eksperymentów. Z tego pobytu nie zachowały się żadne filmowe materiały, jedynie relacje świadków. Nie powstrzymało to autorów przed realizacją zamysłu, by zderzyć ze sobą wizje haitańskiego szamana z tym, co tu zastał. Nie mógł np. pojąć, co trzyma razem ludzi w długich kolejkach, skoro nawet tam ze sobą nie rozmawiają, a kiedy 13 grudnia 1981 r. wybuchł stan wojenny, odprawiał rytuały mające wypędzić z duszy generała Jaruzelskiego złe moce, gdyż uznał, że zamieszkał w nim zły demon Samedi. W filmie wiele jest zdjęć, archiwaliów i fragmentów filmów fabularnych, a spaja je znakomita narracja.

Śnieżka
reż. Pablo Berger
Kino Świat

Trzecia propozycja to „Śnieżka". Tak, królewna Śnieżka. I to ma być zaskoczenie? Tak, i kto wie, czy nie największe, bo to czarno-biały, gotycki melodramat, i do tego niemy. A że hiszpański (oryginalny tytuł „Blancanieves"), akcja baśni braci Grimm przenosi nas w świat... toreadorów i flamenco!

Sklep dla samobójców
reż. Patrice Leconte
M2 Films

Na zakończenie weekendu polecam animowaną wizytę w „Sklepie dla samobójców" Patrice'a Leconte'a. Gwarancją absurdalnego humoru są twórcy polskiego dubbingu: Bartek Kędzierski, Władysław Sikora oraz gwiazdy polskich kabaretów. Mishima (Michał Wójcik) i jego żona Lukrecja (Joanna Kołaczkowska) prowadzą sklep, którego asortyment gwarantuje brak stałych klientów. Interes kwitnie, aż do dnia narodzin potomka, który ku rozpaczy obojga rodziców... uśmiecha się do klientów i rodzinnemu biznesowi grozi bankructwo. Optymistyczne?

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość