Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Trzeci Świat za kilka lat

Stanislas Balcerac

Rząd, który wydał 450 mln zł na balowanie podczas rotacyjnej prezydencji Unii Europejskiej i 2 mld zł na Euro 2012, wziął właśnie miliard dolarów kredytu w Banku Światowym, instytucji, która pomaga przeważnie krajom biednym i nierozwiniętym.

Medialni eksperci głupkowato cieszą się z tego, że kredyt jest nisko oprocentowany. To może weźmy więcej? Kredyty Banku Światowego tradycyjnie zawierają klauzulę wprowadzania tzw. reform strukturalnych według technokratycznych szablonów. Narodowe fundusze inwestycyjne już przerabialiśmy, OFE też. A do prywatyzacyjnej wyprzedaży zostało już mało. Pozostanie nakładanie podatków na obywateli. Bank Światowy już zaleca więcej radarów i wyższe mandaty. Mimo to pewnego dnia obudzimy się z długiem publicznym sięgającym 100 tys. zł na obywatela, od niemowlaka po starca. Ale ci, którzy wepchnęli nas w to bagno, będą już wtedy daleko, w imię starej maksymy Jerzego Urbana: „Rząd się zawsze wyżywi". Rostowski wróci do Londynu, Tusk i Sikorski zadekują się w Brukseli. Boni już przebiera nogami do pensji (i emerytury) europosła. Poziom ich życia nie będzie zależał od ZUS i OFE. A Polska znajdzie się pod kuratelą kredytodawców publicznych i prywatnych, tak jak większość krajów Trzeciego Świata.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej