Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Konstytucja za 2,50

Marcin Hałaś

Wpadła mi w ręce Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Pięknie napisana i prawie nieużywana

Na kiermaszu taniej książki w nadmorskiej miejscowości kupiłem za jedyne 2,50 zł Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej (Wydawnictwo Literat, Toruń 2012). Oprócz niskiej ceny konstytucja ma jeszcze jedną zaletę: wygląda na mało używaną.

Przeglądam oto mój nabytek na plaży. Art. 48: „Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami". Co w takim razie ze wspieranymi aktywnie przez Ministerstwo Edukacji działaniami lewaków, którzy dzieciom w przedszkolach wciskają bajeczkę o pingwinach pederastach, a w szkole prowadzą akcję wtłaczania do głów, że homoseksualizm jest sprawą normalną? A jeżeli rodzice uważają, że jednak nie jest, to gdzie ich konstytucyjne prawo do zaszczepienia dzieciom własnych przekonań? Czy nadeszły już czasy neobolszewii, w których państwo wie lepiej?

Czytam na wyrywki dalej. Art. 68: „Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych". Kto zna realia polskiej służby zdrowia świadczącej usługi w ramach kontraktów z NFZ, może się jedynie zaśmiać szyderczo i gorzko.

Natrafimy również na taki kwiatek jak art. 62: „Obywatel polski ma prawo udziału w referendum". A oto premier RP publicznie apeluje do obywateli, byle tylko uratować partyjną koleżankę Hannę Gronkiewicz-Waltz: Obywatelu, zrezygnuj ze swego prawa zapisanego w ustawie zasadniczej.

I jeszcze coś z dalszych stron Konstytucji RP. Art. 213: „Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa". Tak więc nie jest to instytucja powołana do przyznawania koncesji i kupczenia nimi, ale do pilnowania jednej z podstawowych wartości demokratycznego państwa. A ta przynależy się także setkom tysięcy widzów Telewizji Trwam.

2 złote 50 groszy to naprawdę niewiele za tak doniosły akt prawny jak Konstytucja RP. Może niska cena wynika z faktu, że jest to model przestarzały, wzór obowiązujący już w latach 50. XX wieku: pięknie napisana i prawie nieużywana.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE