Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Setki tysiecy mlodych ludzi wzielo udzial w mszy na plazy Copacabana, konczacej Swiatowe Dni Mlodziezy w Rio de Janeiro

Franciszek w Krakowie

Tomasz Teluk

Organizacja Światowych Dni Młodzieży warta jest każdych pieniędzy. Duchowe dobra tej imprezy są przecież wieczne i bezcenne

Jeśli chodzi o wydatki, w Brazylii gros pochłonęła dodatkowa infrastruktura, kosztująca równowartość 40 mln zł. Zapewnienie bezpieczeństwa kosztowało z kolei 160 mln. Gdy te liczby zestawimy z 95 mld wydanymi przed polskim Euro, wydają się one po prostu śmieszne. Władze Krakowa będą starały się wykorzystać imprezę do realizacji swoich celów inwestycyjnych. W jednym z pierwszych wystąpień telewizyjnych prezydent Jacek Majchrowski kpił, że liczy na wsparcie z budżetu centralnego i „nie będzie to jedynie wsparcie duchowe". Nie zdziwmy się więc, gdy wkrótce usłyszymy, że na małopolskie ŚDM konieczne będzie dokończenie obwodnicy, wybudowanie trzeciego lotniska w regionie i hali widowiskowo-sportowej na 100 tys. osób, inaczej o sprawnej organizacji spotkania nie ma co marzyć.

Zapewne krakowskie ŚDM będą też pretekstem do organizacji pielgrzymki papieskiej. Już teraz mówi się o kilku innych miastach, które mógłby odwiedzić przy okazji papież Franciszek. Tutaj możemy być jednak spokojni, nikt tak jak Polacy nie jest bardziej doświadczony w organizacji wizyt dostojników kościelnych. Postawienie kilku większych ołtarzy czy organizacja przejazdu głowy Watykanu to dla naszych sprawnych służb chleb powszedni, choć pewnie wymagający nie lada wysiłku. Przygotowanie wizyty Benedykta XVI w Polsce w 2006 r. kosztowało 24 mln zł. Imprezę zabezpieczało 30 tys. policjantów i 5 tys. strażaków.

Najprawdopodobniej centrum organizacyjnym spotkania będą krakowskie Błonia, choć mówi się także o lotnisku w Pobiedniku. Pod Wawelem wcale nie musi pojawić się 4 mln wiernych, z większym prawdopodobieństwem będzie to liczba o połowę mniejsza. Tylu pielgrzymów odwiedza dorocznie sanktuarium w Łagiewnikach. Pojawienie się wielkiej liczby pątników będzie wymagało z pewnością ogromnego wysiłku organizacyjnego i wykorzystania nie tylko kempingów, szkół czy obiektów kościelnych, ale także, a być może przede wszystkim, gościnności rodzin z Krakowa i zapewne także ze Śląska. Z tym akurat nie powinno być problemów.

Po owocach poznacie...

Reakcje po ogłoszeniu papieskiej decyzji w sprawie ŚDM doskonale pokazują, kto jest kim w polskim życiu publicznym. Nie brakowało komentarzy krytycznych, ale także wściekłych, a wręcz obraźliwych. Pojawiały się nawet obawy o... demonstracje przeciwników imprezy. Warto przypomnieć, że takowe się zdarzają. W Madrycie demonstrowało 2 tys. osób wobec 2 mln tłumu. W zasadzie trzeba wykazać dużo złej woli, aby znaleźć argumenty przeciw spotkaniu z papieżem. ŚDM w Rio de Janeiro przyniosły miastu dochód 17 razy większy niż rozegrany miesiąc wcześniej piłkarski Puchar Konfederacji, gromadzący idoli futbolu z całego świata. Ponadto rozgrywki odbyły się w atmosferze antyrządowych protestów i zamieszek, które podczas przyjazdu papieża zeszły na dalszy plan. Według prowadzonych ankiet przeciętny pielgrzym, młoda kobieta między 16. a 24. rokiem życia – wydawał równowartość 40 dol. dziennie. A jak będzie w Polsce?

Pewnie podobnie, więc nie koncentrujmy się na finansach, bo o te zadbał już Pan Bóg jeszcze przed stworzeniem świata. Pomyślmy raczej, co dobrego przyniosą ŚDM naszej ojczyźnie. A możemy oczekiwać wiele. Ostatnie tygodnie w Brazylii pokazały wbrew temu, co widzimy na co dzień w mediach, że Kościół katolicki na świecie ma się dobrze. Entuzjastycznie nastawione do wiary młode pokolenie rozesłane przez papieża Franciszka na cały świat, aby głosić Dobrą Nowinę, pozwala zachować tę nadzieję, o której mówił podczas pierwszego spotkania z młodymi Jan Paweł II. A więc: do zobaczenia w Krakowie!

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe