Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Kara bez winy

Agnieszka Niemojewska

Dramat Polaków wywożonych w głąb Rosji

Agnieszka
Lewandowska-Kąkol,
Na skraju piekła,
Fronda

Wakacje 2013 r. – masz dom lub mieszkanie, kochającą Cię bliską osobę, małe, beztroskie dzieci. Pełnia szczęścia – oby tylko nikt Ci jej nie odebrał... A teraz pomyśl, że w wakacje 1939 r. takich rodzin na Kresach Wschodnich było wiele, bardzo wiele. Polskich rodzin, w których mąż zwykle był wojskowym, wykładowcą, nauczycielem, urzędnikiem państwowym... To wystarczyło, by po 17 września enkawudziści aresztowali głowę domu, zrabowali i zniszczyli całe mienie, a żonę wraz z dziećmi wywieźli w bydlęcych wagonach na Syberię, do Kazachstanu, Archangielska, Irkucka, gdzie „mróz, głód i śmierć".

Autorka pozwala opowiadać kilkunastu ocalałym – wówczas zwykle kilkuletnim dzieciom – o tragedii tamtych dni, o codziennej, nieustannej walce o przeżycie, katorżniczej pracy przy wyrębie tajgi, niewyobrażalnych warunkach bytowych, ciągłych poszukiwaniach czegokolwiek do jedzenia... Według polskich badaczy w czasie II wojny światowej Sowieci deportowali 1 mln 200 tys. Polaków. Około 400 tys. spośród nich zmarło. Te liczby mogą być zaniżone, ponieważ aż 30 proc. wywiezionych to były dzieci, w tym wiele całkowicie osieroconych – a te trafiały do radzieckich domów dziecka i podlegały pełnej rusyfikacji.

„Na skraju piekła" muzykolożki i dziennikarki Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol – choć opowiadania i reportaże napisane są językiem prostym, czasem literacko nieporadnym – polecam zwłaszcza ludziom młodym, którzy „niczego nie muszą", a jedynym ich codziennym zmartwieniem jest wybór między pizzą a sushi na lunch.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej