Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Prokuratura zajmie się prywatyzacją PKL

Są podejrzenia co do nieprawidłowości przy procesie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych. Prokuratura Okręgowa w Krakowie już wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Należące wcześniej do PKP Polskie Koleje Linowe zostały sprzedane w maju powołanej przez podhalańskie samorządy spółce Polskie Koleje Górskie za 215 mln zł. W jej skład weszły podhalańskie samorządy: miasto Zakopane oraz gmina Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Cały problem polega na tym, że jej większościowym akcjonariuszem zostanie Mid Europa Partners, która w momencie finalizowania transakcji otrzyma 98 proc. akcji. Zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przy rozstrzygnięciu prywatyzacji na korzyść PKG założyli posłowie Solidarnej Polski – Arkadiusz Mularczyk i Edward Siarka, oraz przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jerzy Zacharko.

– Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że prywatyzacja PKL to działanie nastawione tylko i wyłącznie na spłacenie długów PKP, do których należy – mówi Arkadiusz Mularczyk, poseł Solidarnej Polski. – W czasie prywatyzacji stworzono konstrukcję, której celem było oszukanie opinii publicznej, zamydlenie jej oczu. W tym celu powołano Polskie Koleje Górskie, których kapitał wynosił zaledwie kilka tysięcy złotych. Proces prywatyzacji nie był w ogóle określony, dopiero po czasie okazało się, że podwyższenie kapitału spółki ma zapewnić Mid Europa Partners zagraniczny fundusz, o którym nic nie wiadomo. Co najlepsze,  jeśli nie dojdzie do prywatyzacji, to Mid Europa Partners dostanie od Skarbu Państwa odszkodowanie w wysokości 20 mln zł – dodaje Mularczyk.

Oprócz tego, że spółka gmin PKG nie miała wystarczającego kapitału na złożenie najwyższej oferty, to Rada Miasta Zakopane nie wyraziła zgody na przekazywanie w przyszłości akcji PKG, o czym informowały władze tej spółki. – Jeszcze jedną istotną kwestią w tej sprawie jest niewyjaśniona sprawa pozwolenia resortu spraw wewnętrznych na nabycie nieruchomości przez spółkę zagraniczną. Wciąż zadajemy to pytanie w MSW, jednak do tej pory nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi – podkreśla Mularczyk.

Nie po raz pierwszy do prokuratury trafia zawiadomienie w sprawie prywatyzacji PKL. W 2012 r. prokuratura otrzymała dwa zawiadomienia o podejrzeniu nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym przez funkcjonariuszy publicznych ze szkodą dla Skarbu Państwa.

—dem

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe