Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Polska nie weźmie udziału w interwencji w Syrii

Donald Tusk stanowczo oświadczył, że Polska nie przewiduje uczestnictwa w interwencji w Syrii.

Premier przekonywał, że atak zbrojny nie może przynieść i nie przyniesie pożądanych efektów, czyli zatrzymania fali zbrodni w tym kraju. – Nie podzielam wiary i entuzjazmu tych, którzy sądzą, że taka interwencja przyniesie właściwe efekty i skutki. Mamy doświadczenia w tej części świata, które pokazują, że interwencje zbrojne, nawet z najbardziej oczywistych i szlachetnych pobudek, rzadko kiedy przynoszą pożądany skutek – tłumaczył premier. Donald Tusk podkreślał, iż nie należy popierać opinii dotyczących ukrytych celów amerykańskich. – Wiadomo, że sytuacja w Syrii i ewentualna interwencja to nie jest wyłącznie czy głównie gra interesów – mówił szef rządu, dodając, że w Syrii mamy do czynienia z olbrzymią tragedią, setkami tysięcy ofiar śmiertelnych oraz ludźmi migrującymi z tamtego regionu.

Taka decyzja to najprawdopodobniej kontynuacja ostatnich zapewnień prezydenta Bronisława Komorowskiego o wycofaniu i zaprzestaniu wysyłania polskich żołnierzy na misje zagraniczne. Opozycja jednak podkreśla, że nie należy zapominać o tym, co najważniejsze: o koszmarze, w którym żyją teraz tysiące ludzi. – Zgadzam się z premierem. To nie są nasze interesy, utożsamiam się z takim kierunkiem – mówi Stanisław Wziątek, poseł SLD i członek parlamentarnej Komisji Obrony Narodowej. – Warto tu jednak zadać pytanie, czy nie warto w jakiś sposób wyrazić dezaprobaty dla stosowanych tam metod działania. Broń chemiczna i mordowanie cywilów to jest coś, co powinniśmy potępiać – dodał poseł.

Syryjska opozycja oskarżyła siły reżimu prezydenta Asada o użycie na przedmieściach Damaszku gazu bojowego i spowodowanie śmierci od kilkuset do 1300 osób. Syryjskie władze stanowczo zaprzeczają oskarżeniom.

—dem

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe