Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Cwaniacy kontra idioci

Rafał Otoka-Frąckiewicz

Wywiad z Krzysztofem Grabowskim, autorem tekstów, muzykiem zespołu Dezerter

Widzieliśmy się ostatni raz sześć lat temu, w czasie ciemnej epoki kaczyzmu. Byłeś wtedy bardzo zły, że Samoobrona z PiS robią straszne rzeczy, upadają wszelkie normy, formy itd. Jak oceniasz to z perspektywy czasu?

W sumie jedyne, co się zmieniło, to garnitury i retoryka. No i oczywiście zniknęli ludzie z Samoobrony. To, że ich nie ma, uważam za spory sukces.

Podziękowania należą się Kaczyńskiemu?

Nie sądzę, żeby to był jego plan. Po prostu tak się sytuacja rozwinęła, że nie było innego wyjścia. Przypuszczam, że gdyby wszystko poszło w nieco inną stronę, ludzie ci dalej byliby na świeczniku. Zresztą całkiem nie wyginęli. Ten typ polityka nadal można spotkać, choć w nieco innej formie, w innej postaci, w wielu partiach.

Palikot?

Palikot to inna bajka. To cwaniak polityczny. Jest biznesmenem i potrafi doskonale odnaleźć się niemal w każdym środowisku. To jednak inna kategoria polityka niż Lepper. Palikot, mimo że jest strasznym cynikiem, jest od niego kilka półek wyżej. Jakąś odrobinę ogłady to on jednak ma.

Nie masz wrażenia, że się po prostu skończył?

Łapie się ostatniej deski ratunku, czyli uderza w nuty czysto antykościelne. Nic innego już mu nie zostało. Z legalizacją marihuany raczej nie ma szans, zresztą w walce z Kościołem też mu raczej nie idzie, więc zaczyna się kręcić w kółko. Zobaczymy, co wymyśli na jesieni.

Wspomniałeś o ogładzie Palikota. To, co wyczyniał wokół Lecha Kaczyńskiego, to są niby te wyższe standardy niż w przypadku Leppera?

Nie chcę o tym rozmawiać tak szczegółowo, nie śledzę dokładnie tych wszystkich rozgrywek politycznych. Polska polityka bardzo się zradykalizowała, a winny jest nieustający konflikt Platformy z PiS, ciągnący się od momentu, kiedy nie potrafili się porozumieć po zwycięstwie PiS w wyborach w 2005 r. Wtedy wiele osób miało nadzieję, że wreszcie coś się ruszy, że wreszcie razem coś zrobią. Siła była duża, bo to dwie duże partie. Lustracji czy dekomunizacji już by po tylu latach nie przeprowadzili, ale mogli przynajmniej jakoś oczyścić atmosferę.

Polsce grozi faszyzm czy faszystami są wszyscy ci, którzy nie doceniają rządów PO?

Można też powiedzieć, że każdy, kto się nie zgadza z Kaczyńskim czy z narodowcami, jest lewakiem. Powstały dwa nowe epitety, którymi ludzie nawzajem się obrzucają. Są faszyści i są lewacy. I jest to znowu wynik tego konfliktu, który trwa od lat w polityce.

Czy ten „faszyzm" nie jest sztucznie pompowany przez system, żeby podzielić ludzi i ułatwić zamknięcie ust niezadowolonym?

Trudno powiedzieć, ale ja się z faszystami, którzy krzyczeli „Heil Hitler" i „Polska dla Polaków", spotykałem wielokrotnie.

Ja też, ale to jest jakiś głęboki margines społeczny.

To jest jakaś konkretna schiza. Nie można być jednocześnie hitlerowcem i Polakiem. Moja rodzina ucierpiała w czasie wojny i ja, jak ktoś mówi, że jest faszystą, odpowiadam mu, że jest po prostu idiotą. Najgorzej jest, jeżeli młodzi ludzie przyjmują za dobrą monetę to, co im do głów wciskają politycy.

Brak wiedzy? Głupota?

Jedno i drugie. Zobacz, co zrobili ze szkołą. Totalna masakra. Stworzyli te debilne gimnazja, bo jakiś pan miał wizję, że to przed wojną było. Ale dziś mamy XXI wiek, inne realia. Po kiego grzyba nam coś, co było 70 lat temu. W rezultacie młodzi ludzie nie zdobywają dziś wiedzy, tylko wiadomości, które na drugi dzień już są nieaktualne. Nie uczą się po to, żeby się czegoś dowiedzieć o świecie, tylko po to, aby zdać egzamin składający się z odpowiedzi A, B, C, D.

Może to jakiś długofalowy plan ogłupiania mający na celu stworzenie masy bezmózgich proli?

Nie dorabiałbym do tego na siłę ideologii. To zwyczajna bezmyślność, indolencja władzy. Polityków nie interesuje społeczeństwo, ludzie potrzebni są im tylko w momencie głosowania. Cała reszta to załatwianie interesów partii. Każdej.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez