Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Kilka kwantów miłości

Grzegorz Benda

Koniec teatralnych wakacji. Wakacji? Dla niektórych teatrów było to bardzo pracowite lato. W Teatrze Polonia i Och-Teatrze, prowadzonych przez Fundację Krystyny Jandy na rzecz Kultury, kurtyny, także te w plenerze przed ich siedzibami, właściwie się nie zasuwały.

Polonia w sumie zaprezentowała 70 spektakli, Och-Teatr jeszcze więcej, bo aż 83. Na spektakle plenerowe, których odbyło się 40, wstęp był tradycyjnie wolny, a widzowie mieli okazję obejrzeć takie przedstawienia, jak: „Lament na placu Konstytucji", porywające taneczne „Flamenco namiętnie", gitarowo-rockandrollowe „Hej, Joe!", bajecznego „Kopciuszka" i „Czerwonego Kapturka" według Jana Brzechwy czy od dawna podziwiane: „Starość jest piękna" i „Związek otwarty". Trwały też próby powakacyjnych premier. Ta pierwsza, 30 sierpnia w Teatrze Polonia, już za nami. „Konstelacje" to sztuka brytyjskiego dramatopisarza Nicka Payne'a, uhonorowana w ubiegłym roku nagrodą dla najlepszego tekstu dramatycznego Evening Standard Theater Awards.

Ona i on spotykają się na grillu i zakochują, ale historia to wyjątkowa, bo Roland jest pszczelarzem, a Marianne... fizykiem kwantowym. Tekst na wpół poetycki, wzruszający, momentami dowcipny, ale na tyle wymagający, że twórcy warszawskiej inscenizacji skorzystali z porad polskiego fizyka prof. Łukasza Turskiego. Matematyka, fizyka kwantowa i teoria kosmosu nie odstraszyły brytyjskich widzów i, mam nadzieję, nie odstraszą polskich. Spektakl wyreżyserował Adam Sajnuk, a grają Maria Seweryn i Grzegorz Małecki. Zobaczymy alternatywne wersje tej samej historii i różne wybory, jakich dokonujemy. „Konstelacje" to dobry wybór.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?