Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Pokolenie elektronicznych idiotów

Tomasz Teluk

Rządy systematycznie pracują nad obniżaniem poziomu wykształcenia społeczeństwa. Kolejnym etapem ma być wdrażanie e-podręczników, programu, który zakończył się spektakularną klapą w wielu krajach świata

Jak skończy się program? Nie wiadomo. Co prawda już 398 z 402 szkół objętych programem pilotażowym kupiło sprzęt multimedialny, ale wszyscy boją się, jak wypadną pierwsze testy. Nauczyciele czekają z ciekawością na e-podręczniki. Swą wirtualną przygodę ze szkołą rozpoczną czwartoklasiści, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szkolenia obejmą grupę 20 tys. nauczycieli.

Jak zwykle w całym projekcie uderza jedna rzecz: tak jak w systemie podatkowym dba się o budżet, a nie o podatnika; jak w systemie socjalnym dba się o ZUS lub OFE, a nie o emeryta, a w systemie opieki zdrowotnej – o interesy lekarzy, polityków i firm farmaceutycznych, a nie o pacjentów, tak w programie e-podręczników dyskutuje się głównie o kwestiach ekonomicznych, interesach urzędników i wydawców. O tym, co dobrego wyniknie z tego dla ucznia, wszyscy milczą. A skoro milczą, to można być pewnym, że dla ucznia nie przewidziano żadnych korzyści i podzieli on los innych petentów państwowych usług. Usług miernej jakości, za to przymusowych i bardzo drogich.

Inna sprawa, że z rynkiem tradycyjnych podręczników także należy zrobić porządek. Podręczniki są bardzo drogie i zmieniają się co dwa, trzy lata. Według Kazimierza M. Ujazdowskiego z PiS istnieje zmowa urzędników i wydawców, pewnego rodzaju układ, który pozwala wyzyskiwać rodziców płacących horrendalne ceny za szkolną wyprawkę. Niestety, posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie mają innego pomysłu poza nacjonalizacją usług wydawniczych. „Podręczniki za darmo" oznaczają bowiem sztywne ceny urzędowe na książki, przez co realny koszt podręcznika dla podatnika może być w efekcie jeszcze wyższy niż obecnie.

1 2 3
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO