Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Walka o sprawiedliwość

Marta Mardosz

W 1993 r. Damien Echols, Jason Baldwin i Jessie Misskelley Jr, znani jako West Memphis Three, zostali aresztowani i oskarżeni o zabójstwo trzech 8-letnich chłopców w Arkansas.

Proces poszlakowy, poparty sfałszowanymi dowodami i wymuszonymi zeznaniami, był na ustach całej Ameryki i doprowadzał wręcz do histerii medialnej. Baldwin i Misskelley zostali skazani na dożywocie, a 18-letni wtedy Echols, uznawany za „przywódcę", jako pełnoletni w świetle prawa został skazany na karę śmierci. W ciągu następnych dwóch dekad WM3 stali się znani na całym świecie jako symbol bezprawnego skazania i uwięzienia, z tysiącami zwolenników, ze wsparciem znanych osób (Johnny Depp, Peter Jackson), którzy wzywali do wszczęcia nowego procesu. Wraz z szokującym obrotem wydarzeń wszyscy trzej zostali zwolnieni w sierpniu 2011 r.

W roku 2012 Echols postanowił podzielić się swoją historią: od więziennej przemocy ze strony strażników, portretów współwięźniów i opłakanych warunków życia, po niesamowitą duchowość, cierpliwość i wytrwałość, które utrzymywały go przy życiu i zdrowych zmysłach, gdy był zamknięty w więzieniu przez ponad 18 lat. „Życie po śmierci" to podwójny pamiętnik – częściowo o traumatycznym dzieciństwie Echolsa, a częściowo o życiu więziennym. Autor objawia się jako genialny pisarz, napełnia narrację w równej mierze tragedią i ironią. Opisuje lęk i strach, jakie przeżywał każdego dnia, i oburzenie wobec amerykańskiego systemu sprawiedliwości. W bolesnych szczegółach mówi o życiu w oczekiwaniu na śmierć...

Damien Echols

Życie po śmierci

Znak

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?