Walka o sprawiedliwość
W 1993 r. Damien Echols, Jason Baldwin i Jessie Misskelley Jr, znani jako West Memphis Three, zostali aresztowani i oskarżeni o zabójstwo trzech 8-letnich chłopców w Arkansas.
Proces poszlakowy, poparty sfałszowanymi dowodami i wymuszonymi zeznaniami, był na ustach całej Ameryki i doprowadzał wręcz do histerii medialnej. Baldwin i Misskelley zostali skazani na dożywocie, a 18-letni wtedy Echols, uznawany za „przywódcę", jako pełnoletni w świetle prawa został skazany na karę śmierci. W ciągu następnych dwóch dekad WM3 stali się znani na całym świecie jako symbol bezprawnego skazania i uwięzienia, z tysiącami zwolenników, ze wsparciem znanych osób (Johnny Depp, Peter Jackson), którzy wzywali do wszczęcia nowego procesu. Wraz z szokującym obrotem wydarzeń wszyscy trzej zostali zwolnieni w sierpniu 2011 r.
W roku 2012 Echols postanowił podzielić się swoją historią: od więziennej przemocy ze strony strażników, portretów współwięźniów i opłakanych warunków życia, po niesamowitą duchowość, cierpliwość i wytrwałość, które utrzymywały go przy życiu i zdrowych zmysłach, gdy był zamknięty w więzieniu przez ponad 18 lat. „Życie po śmierci" to podwójny pamiętnik – częściowo o traumatycznym dzieciństwie Echolsa, a częściowo o życiu więziennym. Autor objawia się jako genialny pisarz, napełnia narrację w równej mierze tragedią i ironią. Opisuje lęk i strach, jakie przeżywał każdego dnia, i oburzenie wobec amerykańskiego systemu sprawiedliwości. W bolesnych szczegółach mówi o życiu w oczekiwaniu na śmierć...
Damien Echols
Życie po śmierci
Znak