Najnowsza interwencja Uważam Rze

Jak założyć firmę?

Agnieszka Niemojewska

Chcesz prowadzić działalność gospodarczą? Wszystkie procedury i niezbędne dokumenty znajdziesz w sieci

Co umieszcza się na takiej pieczęci? Pełną nazwę firmy wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy, adres siedziby, telefon i faks, REGON i NIP (te numery zawsze lepiej mieć pod ręką – w przypadku ręcznego wypisywania faktury VAT, zamiast spisywać dane firmy, można po prostu użyć pieczęci).

A co z kontem? Nie istnieje żaden obowiązek używania konta firmowego przy każdej transakcji związanej z prowadzoną działalnością – można bowiem używać również prywatnego konta albo płacić gotówką. Ale ustawa o swobodzie działalności gospodarczej określa obowiązek używania firmowego konta w przypadku transakcji, których wartość przekracza 15 tys. euro – bez względu na liczbę płatności (nie zadziała rozłożenie ich na kilka mniejszych kwot). Po założeniu firmowego konta bankowego należy poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy oraz ZUS poprzez wypełnienie wniosku aktualizacyjnego CEIDG.

Wybierając bank, który miałby poprowadzić konto naszej firmy, należy zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak: wysokości opłat za prowadzenie rachunku, przelewy, wpłaty i wypłaty gotówkowe, możliwość obsługi konta poprzez internet i/lub telefon, a także liczbę oddziałów i bankomatów/wpłatomatów.

firmy-24.pl

Aby rozpocząć własną działalność gospodarczą, nie wystarczy dobry pomysł – konieczne są również odpowiednie środki finansowe. Dla spółki z o.o. wymagane jest zebranie kapitału w wysokości minimum 5 tys. zł, podczas gdy dla spółki akcyjnej wartość ta jest dużo wyższa i wynosi minimum 100 tys. zł. Spółki osobowe nie podlegają zaś tego rodzaju wymogom.

Podstawą przy podejmowaniu decyzji o posiadaniu własnej firmy jest dobry biznesplan. To dzięki niemu określa się główne cele oraz analizuje mocne i słabe strony pomysłu na działalność. Do najważniejszych elementów biznesplanu należą: opis firmy, celów i oferowanych usług, analiza rynku uwzględniająca zapotrzebowanie konsumentów na dane usługi, prognoza zysków, zestawienie przepływów gotówkowych uwzględniające gotówkę początkową, wpływy oraz wydatki, określenie sposobu prowadzenia księgowości (np. księga przychodów i rozchodów). Przygotowanie takiego biznesplanu pomoże nam np. zdobyć kredyt w banku, a ponadto w trakcie prowadzenia firmy sami siebie sprawdzimy, na ile trzymamy się wytyczonego wcześniej planu.

Powodzenia!

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?