Najnowsza interwencja Uważam Rze

Jak założyć firmę?

Agnieszka Niemojewska

Chcesz prowadzić działalność gospodarczą? Wszystkie procedury i niezbędne dokumenty znajdziesz w sieci

Co umieszcza się na takiej pieczęci? Pełną nazwę firmy wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy, adres siedziby, telefon i faks, REGON i NIP (te numery zawsze lepiej mieć pod ręką – w przypadku ręcznego wypisywania faktury VAT, zamiast spisywać dane firmy, można po prostu użyć pieczęci).

A co z kontem? Nie istnieje żaden obowiązek używania konta firmowego przy każdej transakcji związanej z prowadzoną działalnością – można bowiem używać również prywatnego konta albo płacić gotówką. Ale ustawa o swobodzie działalności gospodarczej określa obowiązek używania firmowego konta w przypadku transakcji, których wartość przekracza 15 tys. euro – bez względu na liczbę płatności (nie zadziała rozłożenie ich na kilka mniejszych kwot). Po założeniu firmowego konta bankowego należy poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy oraz ZUS poprzez wypełnienie wniosku aktualizacyjnego CEIDG.

Wybierając bank, który miałby poprowadzić konto naszej firmy, należy zwrócić uwagę na takie szczegóły, jak: wysokości opłat za prowadzenie rachunku, przelewy, wpłaty i wypłaty gotówkowe, możliwość obsługi konta poprzez internet i/lub telefon, a także liczbę oddziałów i bankomatów/wpłatomatów.

firmy-24.pl

Aby rozpocząć własną działalność gospodarczą, nie wystarczy dobry pomysł – konieczne są również odpowiednie środki finansowe. Dla spółki z o.o. wymagane jest zebranie kapitału w wysokości minimum 5 tys. zł, podczas gdy dla spółki akcyjnej wartość ta jest dużo wyższa i wynosi minimum 100 tys. zł. Spółki osobowe nie podlegają zaś tego rodzaju wymogom.

Podstawą przy podejmowaniu decyzji o posiadaniu własnej firmy jest dobry biznesplan. To dzięki niemu określa się główne cele oraz analizuje mocne i słabe strony pomysłu na działalność. Do najważniejszych elementów biznesplanu należą: opis firmy, celów i oferowanych usług, analiza rynku uwzględniająca zapotrzebowanie konsumentów na dane usługi, prognoza zysków, zestawienie przepływów gotówkowych uwzględniające gotówkę początkową, wpływy oraz wydatki, określenie sposobu prowadzenia księgowości (np. księga przychodów i rozchodów). Przygotowanie takiego biznesplanu pomoże nam np. zdobyć kredyt w banku, a ponadto w trakcie prowadzenia firmy sami siebie sprawdzimy, na ile trzymamy się wytyczonego wcześniej planu.

Powodzenia!

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy