Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Większe długi niż rezerwy

Polska trafiła do czołówki krajów o największym deficycie bieżącego bilansu płatniczego w rankingu „The Economist".

Krótkookresowe zagraniczne zobowiązania kraju są większe od posiadanych rezerw. W przypadku Polski wartość długów jest o 20 proc. większa od poziomu rezerw walutowych i aktywów państwowych funduszy majątkowych. Z ujętych w rankingu brytyjskiego tygodnika 26 krajów gorzej od Polski pod tym względem wypadły tylko: Węgry, Turcja, Ukraina i Wenezuela. Polski system finansowy okazał się także drugim, po Rumunii, najbardziej otwartym systemem, co w długim okresie stwarza duże możliwości rozwoju.

W krótkookresowej perspektywie sprawia jednak, że maleje odporność kraju na nagłe kryzysy kredytowe. Kombinacja tych czynników sprawia, że Polska znalazła się wśród krajów o wysokim stopniu zagrożenia na wypadek nagłego wstrzymania wpływów kapitałowych do gospodarki. Polski system finansowy, podobnie jak egipski, dostał 10 punktów na 20 w skali zagrożeń „The Economist". Ekonomiści podkreślają, że kiedy rośnie poziom krótkookresowego zewnętrznego zadłużenia w stosunku do zasobności finansowych rezerw państwa, gospodarce zaczyna brakować możliwości przeprowadzenia krajowych pożyczkobiorców przez nagłe kryzysy kredytowe.

Brytyjski tygodnik w swoim rankingu „capital-freeze index" ocenił stopień narażenia na takie przypadki systemów finansowych 26 krajów. Analitycy przeprowadzili analizę czterech czynników mówiących o stabilności finansowej państw na wypadek nieoczekiwanych turbulencji finansowych. Wśród nich znalazł się także rachunek bieżący bilansu płatniczego kraju, relacja krótkookresowych zobowiązań w stosunku do krajowych rezerw finansowych, zadłużenie sektora prywatnego oraz otwartość systemu finansowego na kapitał z zewnątrz.

—eh

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez