Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Pokerowe przepisy trafią do kosza?

Edyta Żyła

Sukces polskich pokerzystów – Naczelny Sąd Administracyjny przyznał im rację i uchylił niekorzystne decyzje Ministerstwa Finansów, które uznawały tę grę za hazard.

Zdaniem NSA ministerstwo nie miało racji, utrzymując, że organizacje zrzeszające pasjonatów pokera nie powinny zabiegać o zmianę przepisów. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem gra ta uznawana jest za hazard. Jak przekonuje Ministerstwo Finansów, o wygranej decyduje łut szczęścia, a nie posiadane umiejętności, dlatego też niemożliwa jest inna kwalifikacja prawna tego zagadnienia. Nie zgadzają się z tym pokerzyści – ich zdaniem gra ta wymaga konkretnych umiejętności, a do sukcesu doprowadza przyjęcie przemyślanej strategii, a nie wyłącznie przypadek.

Dlatego od kilku lat prowadzą konsekwentną walkę o zmianę przepisów. Kilkakrotnie zwracali się w tej sprawie do Ministerstwa Finansów, ale urzędnicy pozostawali niewzruszeni. Co więcej, wydali kilka decyzji administracyjnych, niekorzystnych dla pokerzystów, w których powoływali się na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z kwietnia 2011 r. Wynika z niego, że „gra w karty – poker sportowy – jest grą losową w rozumieniu ustawy o grach hazardowych".

Teraz NSA uchylił wyrok sądu niższej instancji i przyjął odmienną interpretację – uznał za trafne argumenty pokerzystów. Zdaniem sędziów, słusznie starają się oni o przemianowanie gry na dziedzinę sportową.

Wyrok sądu zapewne nie pozostanie obojętny dla przyszłego kształtu przepisów. Tym bardziej że będą im się przyglądać także posłowie, skupieni w Parlamentarnym Zespole ds. Efektywnej Regulacji Gry w Pokera. Nie bez znaczenia okaże się też zapewne fakt, iż polscy pokerzyści odnoszą liczne sukcesy w turniejach, które odbywają się w różnych krajach, a organizacja rozgrywek może przynosić spore przychody do budżetu państwa. – Cieszymy się, że nasze stanowisko zostało przez sąd uznane. Czekamy teraz na ruch ze strony Ministerstwa Finansów. Mamy nadzieję, że teraz będziemy mogli grać w pokera w sposób legalny i bezpieczny – komentuje Marcin Horecki, prezes Stowarzyszenia Wolny Poker.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy