Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Życie jest udręką

Agnieszka Niemojewska

Nie przepadam za literaturą kobiecą, ale po książkę Aly Cha sięgnęłam z ciekawością. To autorka o japońsko-koreańskich korzeniach, która 43 lata temu urodziła się w Korei Południowej.

Aly Cha,
Zanim przekwitną
wiśnie,
Prószyński i S-ka

Obecnie jej życie toczy się między Zurychem a Nowym Jorkiem. Zachęciła mnie też zajawka na okładce: „Historia pięciu pokoleń japońskich kobiet rozpaczliwie zmagających się z przeznaczeniem". Rzeczywiście, na kartach powieści poznajemy tragiczne losy Asako, a także jej babki, matki, a wreszcie córki i wnuczki. Sześcioletnia Yuki, którą matka porzuca u starej i biednej babci, żyje w świecie fantazji. Nie zdaje sobie sprawy, jak okrutny los ją czeka, jak okrutnie traktuje jej bliskich i przodków. Czytelnik musi się zaś zmierzyć z bezmiarem cierpienia bohaterek. Za całe zło, jakie je spotyka, odpowiadają... mężczyźni. Nawet jeśli spotykają na swej drodze „tych dobrych", to  szybko ich tracą. Muszą pracować ponad ludzkie siły, są narażone na nieustanne szykany ze strony złych pracodawców. Kiedy udaje im się zaś osiągnąć wewnętrzny spokój, w ich życiu znowu pojawiają się okrutni mężczyźni.

To bardzo przejmująca, ale też przygnębiająca powieść. Mnie zabrakło w niej przede wszystkim szerszego spojrzenia na historię Japonii (akcja rozgrywa się od końca XIX w. do 1969 r.). II wojnę światową autorka „zamknęła" w kilku zdaniach, wspominając jedynie o bombardowaniach Osaki. Z pewnością jednak Aly Cha przybliżyła zachodniemu czytelnikowi życie i mentalność Japonek oraz specyfikę stosunków międzyludzkich na Dalekim Wschodzie.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?