Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Umowa z bankiem trafi do kosza?

Czy umowa kredytu we frankach na zakup mieszkania może zostać uznana za nieważną? Odpowiedź na to pytanie da wyrok krakowskiego sądu, do którego wpłynął pozew od jednego z klientów Raiffeisen Polbank.

Mieszkaniec Krakowa zaciągnął kredyt sześć lat temu, a walutą, którą wybrał, był frank szwajcarski. Nie tylko on – podobną decyzję podjęło w Polsce kilkaset tysięcy osób. Jak wiadomo, zobowiązania we frankach jeszcze kilka lat temu były niezwykle atrakcyjne – rata była niższa o kilkaset złotych niż w przypadku kredytów w złotówkach. Nie trwało to jednak długo – kurs franka okazał się mało stabilny, a wzrost jego wartości sprawił, że wiele polskich rodzin straciło zdolność spłacania zobowiązań.

W takiej sytuacji znalazł się mieszkaniec Krakowa. Co więcej, zainicjowane przez bank postępowanie egzekucyjne objęło nie tylko dom, który był zabezpieczeniem kredytu, ale także inne składniki majątku, w tym otrzymywaną pensję. Wszystko dlatego, że zobowiązanie było wyższe niż wartość domu, na którym ustanowiono hipotekę.

Klient Raiffeisen Polbank nie dał jednak za wygraną – złożył do sądu pozew, żądając unieważnienia umowy. Jak twierdzi, bank nie uprzedził go o grożących mu konsekwencjach. Ten odpiera atak, podkreślając, że klienci deklarowali znajomość ryzyka, jakie wiąże się ze zmianami kursów walut.

Trudno przesądzić, jak skończy się batalia sądowa . Faktem natomiast pozostaje, iż wiele informacji ważnych dla klientów w umowach bankowych ujmowanych jest lakonicznie. Między innymi dlatego Parlament Europejski zamierza wprowadzić jednolity formularz wniosku o kredyt hipoteczny dla wszystkich krajów Unii.    —ejż

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?