Znowu droższe leczenie
Pacjenci najprawdopodobniej zapłacą więcej za powrót do zdrowia. Komisja Europejska wniosła skargę do Trybunału Europejskiego dotyczącą podatku VAT na wyroby farmaceutyczne i medyczne, a także towary przeznaczone na cele bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Bruksela twierdzi, że w Polsce zbyt często stosuje się niską, ośmioprocentową stawkę, zamiast tego chce wprowadzić 23-procentową.
Komisja twierdzi, że ośmioprocentowy VAT powinien dotyczyć wyłącznie sprzętu umożliwiającego leczenie osób niepełnosprawnych. Tymczasem w Polsce tą stawką objęte są np. rękawiczki jednorazowe czy sprzęt do EKG. Cały problem polega na tym, że nie wiadomo, kto pokryje różnicę wynikającą z przetargów pomiędzy rokiem wprowadzenia zmian i wygranymi stawkami ze szpitalami. Dokładnie z taką samą sprawą zmierzyła się już Hiszpania i... przegrała, dlatego szanse na pozostanie w sytuacji bez zmian są bardzo nikłe.
– Nie wiem, do kogo trafią pieniądze po podwyższeniu stawki oprocentowania – mówi Witold Włodarczyk, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed. – Pieniądze pójdą do Ministerstwa Finansów, ale co dalej z nimi się stanie?
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed twierdzi, że dostosowanie do unijnych wymogów będzie ciosem dla szpitali, domów opieki społecznej i sanatoriów. Ok. 90 proc. wyrobów objętych w Polsce niższą stawką nie spełnia wymagań zawartych w unijnej dyrektywie. Zmiany pociągnęłyby za sobą ogromne koszty. W styczniu Komisja Europejska oficjalnie wezwała Polskę do zmiany swojego ustawodawstwa i dała jej na to dwa miesiące. Odpowiedź Warszawy nie zadowoliła Brukseli, dlatego sprawa skończyła się pozwem. Izba ma wciąż nadzieję, że zmiany nadejdą nie wcześniej niż w 2015 r.
– Na razie musimy myśleć przede wszystkim o poszerzeniu katalogu sprzętu na obniżonej stawce. Zależy nam najbardziej na ciężkim sprzęcie – przekonuje Włodarczyk.
Dyrektywa unijna dotycząca VAT zaznacza, że państwa członkowskie są uprawnione do stosowania obniżonej stawki tego podatku na sprzęt medyczny tylko w dwóch przypadkach: gdy chodzi o łagodzenie skutków lub leczenia niepełnosprawności oraz w przypadku przeznaczenia sprzętu tylko i wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne. —dem