Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Znowu droższe leczenie

Pacjenci najprawdopodobniej zapłacą więcej za powrót do zdrowia. Komisja Europejska wniosła skargę do Trybunału Europejskiego dotyczącą podatku VAT na wyroby farmaceutyczne i medyczne, a także towary przeznaczone na cele bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Bruksela twierdzi, że w Polsce zbyt często stosuje się niską, ośmioprocentową stawkę, zamiast tego chce wprowadzić 23-procentową.

Komisja twierdzi, że ośmioprocentowy VAT powinien dotyczyć wyłącznie sprzętu umożliwiającego leczenie osób niepełnosprawnych. Tymczasem w Polsce tą stawką objęte są np. rękawiczki jednorazowe czy sprzęt do EKG. Cały problem polega na tym, że nie wiadomo, kto pokryje różnicę wynikającą z przetargów pomiędzy rokiem wprowadzenia zmian i wygranymi stawkami ze szpitalami. Dokładnie z taką samą sprawą zmierzyła się już Hiszpania i... przegrała, dlatego szanse na pozostanie w sytuacji bez zmian są bardzo nikłe.

– Nie wiem, do kogo trafią pieniądze po podwyższeniu stawki oprocentowania – mówi Witold Włodarczyk, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed. – Pieniądze pójdą do Ministerstwa Finansów, ale co dalej z nimi się stanie?

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed twierdzi, że dostosowanie do unijnych wymogów będzie ciosem dla szpitali, domów opieki społecznej i sanatoriów. Ok. 90 proc. wyrobów objętych w Polsce niższą stawką nie spełnia wymagań zawartych w unijnej dyrektywie. Zmiany pociągnęłyby za sobą ogromne koszty. W styczniu Komisja Europejska oficjalnie wezwała Polskę do zmiany swojego ustawodawstwa i dała jej na to dwa miesiące. Odpowiedź Warszawy nie zadowoliła Brukseli, dlatego sprawa skończyła się pozwem. Izba ma wciąż nadzieję, że zmiany nadejdą nie wcześniej niż w 2015 r.

– Na razie musimy myśleć przede wszystkim o poszerzeniu katalogu sprzętu na obniżonej stawce. Zależy nam najbardziej na ciężkim sprzęcie – przekonuje Włodarczyk.

Dyrektywa unijna dotycząca VAT zaznacza, że państwa członkowskie są uprawnione do stosowania obniżonej stawki tego podatku na sprzęt medyczny tylko w dwóch przypadkach: gdy chodzi o łagodzenie skutków lub leczenia niepełnosprawności oraz w przypadku przeznaczenia sprzętu tylko i wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne.    —dem

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe