Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Oszuści doją Unię

Janina Blikowska, Marek Kozubal

W ubiegłym roku śledczy skierowali do sądów aż 106 aktów oskarżenia w sprawie wyłudzenia dotacji lub dopłat unijnych

Straty wynikające z oszustw sięgają dziesiątków milionów złotych. W całym kraju w 2012 r. prowadzono ponad 1,8 tys. postępowań dotyczących podejrzenia wyłudzeń pieniędzy z unijnej kasy.

Łódzka prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne badają sprawę wyłudzenia dotacji ze środków unijnych w związku z tworzeniem Łódzkiego Szlaku Konnego. Inwestycja kosztowała ponad 33 mln zł, z czego prawie połowę stanowiły środki unijne.

Przekręt w siodle?

Agenci CBA od sierpnia 2012 r. do maja tego roku sprawdzali przestrzeganie przez Urząd Marszałkowski w Łodzi procedur przy podejmowaniu decyzji w związku z realizacją projektu „Turystyka w siodle – infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego". Właśnie wtedy nabrali podejrzeń dotyczących popełnienia przestępstwa. Biuro pod koniec maja skierowało do Prokuratury Okręgowej w Łodzi zawiadomienie, a śledztwo zostało wszczęte 1 lipca. Przestępstwo mogłoby polegać m.in. na poświadczeniu nieprawdy w dokumentacji oraz niedopełnieniu obowiązków przez urzędników zaangażowanych w przygotowanie przetargów. Zdaniem funkcjonariuszy CBA istnieje też podejrzenie wyłudzenia „środków publicznych w postaci dotacji stanowiącej mienie wielkiej wartości w ramach realizacji tego projektu".

– Okazywało się, że wypłacano kolejne transze dotacji, choć wnioskodawca nie miał jeszcze zgody na wykorzystanie terenu. Dopiero uzyskiwał ją w poszczególnych samorządach – opisuje Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej prokuratury. Na razie w tej sprawie nikt nie usłyszał zarzutów. – Analizujemy i śledzimy procedury przetargowe, kwestie zleceń i zamówień, kosztów i warunków umów. To żmudna praca. Zajmie nam co najmniej kilka miesięcy. Wtedy będziemy decydować, co dalej z tym śledztwem – dodaje prokurator Kopania.

Na razie nie wiadomo, jaka kwota mogła zostać wydana niezgodnie z projektem. Łódzki Szlak Konny liczy ponad 1800 km długości i ma około 200 ośrodków jeździeckich. Jego utworzenie wraz z infrastrukturą kosztowało ponad 33 mln zł, z czego 16 mln zł pochodziło ze środków unijnych. Budowa zakończyła się w połowie zeszłego roku. To najdłuższy w Europie szlak przeznaczony dla miłośników turystyki konnej i aktywnej.

W 2009 r. władze gminy Ślemień na Żywiecczyźnie postawiły na rozwój turystyki. Unijne pieniądze urzędnicy postanowili przeznaczyć na generalny remont rynku, budowę fontanny, szlaków turystycznych czy parku.

Ślemień dostał na to 3 mln zł dotacji z Europejskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Okazało się, że wielu prac, które były wymienione we wniosku o wsparcie, nie przeprowadzono, za to wykonano zupełnie inne. Nie powstały m.in. zaplanowane wcześniej miejsca parkingowe na rynku, nie urządzono terenów zielonych, nie zbudowano chodników, nie powstały także boiska. Urząd Marszałkowski zażądał zwrotu dotacji i powiadomił o wszystkim prokuraturę, która wszczęła śledztwo. – Na razie nie zostały wydane postanowienia o przedstawieniu zarzutów – mówi Małgorzata Borkowska, wiceszefowa Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej.

Postępowaniem objęte są cztery wnioski aplikacyjne finansowane z budżetu Unii Europejskiej oraz dwa finansowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach usuwania skutków powodzi w latach 2008–2011. Prokuratorzy na razie nie podają, kiedy śledztwo zostanie zakończone. Sprawa zwrotu dotacji trafiła do sądu administracyjnego. – Dopóki on nie rozstrzygnie tej sprawy, nie musimy zwracać pieniędzy – mówi Andrzej Piecha, wójt Ślemienia.

Fikcyjne kontrole

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali dwie osoby powiązane z firmami doradztwa rolniczego. Są podejrzane o wyłudzenie dotacji na szkodę Unii Europejskiej oraz Skarbu Państwa reprezentowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Śledczy podejrzewają, że kwota może przekroczyć nawet 20 mln zł. Anna M. oraz Maciej K. usłyszeli już zarzuty oszustwa i wyłudzenia dopłat na dużą skalę.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe