Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Hobby czy inwestycja?

Piotr Wojda

Krugerrandy to najpopularniejsze monety lokacyjne, ale możemy też kupić „wiedeńskich filharmoników”, „australijskie kangury” czy „orły bieliki”

Oferta monet jest dość bogata, ale najsmaczniejszym kąskiem dla kolekcjonerów był komplet trzech jednouncjowych monet wykonanych z najwyższej próby złota. Kosztował ok. 10 tys. dolarów. Pojedynczą monetę można było nabyć za 3,6 tys. dolarów. Z kolei najtańsze monety w kolekcji kosztowały niecałe 24 dolary.

Tego typu serie tematyczne w świecie numizmatyki to norma. W Polsce dostępna jest seria monet z obrazami Jana Matejki, wybitych z nominałem Wysp Cooka.

Zostać bulionerem

Od monet kolekcjonerskich należy wyraźnie odróżnić monety bulionowe, czyli inaczej lokacyjne. Obecnie są bite właśnie w celach inwestycyjnych. W ten sposób zamiast zwykłej uncji złota lub srebra możemy zakupić jedną z monet lokacyjnych. Zamiast nominału widnieje na nich zwykle zawartość kruszcu (np. jedna uncja). Może to być złoto, srebro lub platyna.

Najstarsza bita do dziś moneta bulionowa to południowoafrykański krugerrand, który jest emitowany od 3 lipca 1967 r. Na jego przykładzie najłatwiej prześledzić historię monet bulionowych. Do 1980 r. krugerrandy były bite jedynie w wersji z zawartością jednej uncji trojańskiej (aptekarskiej), czyli 31,1035 g czystego złota. Następnie mennica RPA zaczęła emitować również monety z zawartością jednej drugiej, jednej czwartej i jednej dziesiątej uncji złota. Co ciekawe, w Republice Południowej Afryki krugerrandy mają status środka płatniczego, czyli mają cechę monety kolekcjonerskiej, choć nie są używane jako waluta. Obecnie to jedne z najbardziej popularnych monet lokacyjnych na świecie, choć przez pewien czas w wielu krajach były zabronione z uwagi na politykę apartheidu stosowaną w RPA.

Również nazwa monety podkreśla tradycję wydobycia złota w RPA. Moneta nawiązuje do postaci Paula Krugera, prezydenta państwa burskiego z końca XIX w. W tym czasie głównie w okolicach Johannesburga rozwinęła się sieć kopalni złota. Z tego rejonu pochodzi ponad 40 proc. wydobytego na świecie złota. Krugerrandy od innych monet lokacyjnych odróżnia nie tylko historia. Do uncji złota dodaję się niewielką domieszkę miedzi (3 g), co powoduje, że moneta jest bardziej odporna na uszkodzenia. Temu też zawdzięcza swoją intensywną barwę.

Inne znane monety lokacyjne to między innymi „wiedeńscy filharmonicy", prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniona na świecie moneta lokacyjna z Europy. Münze Österreich emituje ją z nominałem 100 euro. Powszechnie znany jest także „australijski kangur", emitowany przez słynną mennicę Perth Mint. Monetą lokacyjną emitowaną przez NBP jest „orzeł bielik".

Dlaczego rozpoznawalność monety jest tak ważna? Bo przesądza o zbywalności monety. Najłatwiej sprzedać monety, które są rozpoznawalne i pochodzą z mennic cieszących się zaufaniem. To właśnie jeden z najczęściej podkreślanych atutów monet bulionowych. Rozpoznawalna moneta to praktycznie gwarancja sprzedaży po odpowiedniej cenie i w dodatku pewna wartość kolekcjonerska, której złoto w sztabkach jest praktycznie pozbawione. W ten sposób możemy pogodzić chęć posiadania ładnych przedmiotów z chęcią inwestycji w złoto lub srebro. Jak widać, hobby można pogodzić z dobrą inwestycją, i to na kilka sposobów.

Autor jest wiceprezesem Mennicy Wrocławskiej

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej