Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Po pięćdziesiątce

Grzegorz Benda

Trwa 51. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Klasyka i Jazz". 18 koncertów: w Bydgoszczy, Toruniu i Chełmnie, spięło muzyczną klamrą cztery jubileusze: 60-lecie Filharmonii Pomorskiej, 80. urodziny Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego oraz 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego.

Na inaugurację zabrzmiała „Pasja wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Mikołajowi Henrykowi Góreckiemu dedykowany był występ Polskiej Orkiestry Kameralnej, a Witolda Lutosławskiego uhonorowano koncertem z utworem „Łańcuch II na skrzypce i orkiestrę". Miłośnicy jazzu spotkali się z Adamem Makowiczem i Andrzejem Jagodzińskim, a jedną z atrakcji był występ grupy Kwadrofonik, którą tworzą dwie pary: pianistów (Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik) i perkusistów (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala).

Przed nami cztery koncerty. W poniedziałek 30 września w toruńskim Dworze Artusa wystąpi angielski wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy, który zaprezentuje utwory Jana Sebastiana Bacha oraz amerykańskiego kompozytora i pianisty jazzowego Fatsa Wallera. Trzy ostatnie w Filharmonii Pomorskiej: w poniedziałek Polski Chór Kameralny zaprezentuje chóralne utwory a cappella Krzysztofa Pendereckiego oraz pieśni Negro Spirituals, w środę zaś pojawią się tu m.in. z jazzowymi klimatami bydgoscy kameraliści, a festiwal zwieńczy piątkowe wykonanie „Requiem" Giuseppe Verdiego.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy