Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Po pięćdziesiątce

Grzegorz Benda

Trwa 51. Bydgoski Festiwal Muzyczny „Klasyka i Jazz". 18 koncertów: w Bydgoszczy, Toruniu i Chełmnie, spięło muzyczną klamrą cztery jubileusze: 60-lecie Filharmonii Pomorskiej, 80. urodziny Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego oraz 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego.

Na inaugurację zabrzmiała „Pasja wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Mikołajowi Henrykowi Góreckiemu dedykowany był występ Polskiej Orkiestry Kameralnej, a Witolda Lutosławskiego uhonorowano koncertem z utworem „Łańcuch II na skrzypce i orkiestrę". Miłośnicy jazzu spotkali się z Adamem Makowiczem i Andrzejem Jagodzińskim, a jedną z atrakcji był występ grupy Kwadrofonik, którą tworzą dwie pary: pianistów (Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik) i perkusistów (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala).

Przed nami cztery koncerty. W poniedziałek 30 września w toruńskim Dworze Artusa wystąpi angielski wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy, który zaprezentuje utwory Jana Sebastiana Bacha oraz amerykańskiego kompozytora i pianisty jazzowego Fatsa Wallera. Trzy ostatnie w Filharmonii Pomorskiej: w poniedziałek Polski Chór Kameralny zaprezentuje chóralne utwory a cappella Krzysztofa Pendereckiego oraz pieśni Negro Spirituals, w środę zaś pojawią się tu m.in. z jazzowymi klimatami bydgoscy kameraliści, a festiwal zwieńczy piątkowe wykonanie „Requiem" Giuseppe Verdiego.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej