Zaginiona rodzina
W trzeciej odsłonie przygód szwedzkiego zespołu dochodzeniowego ds. zabójstw Krajowej Policji Kryminalnej niekoronowanym królem i głównym bohaterem opowieści jest Sebastian Bergman – psycholog sądowy i profiler.
Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt
Grób w górach
Czarna Owca
I to pomimo faktu, że jego osoba nie dodaje do dochodzenia nic, ani na jotę. Bergman nie odnajduje się w sytuacjach towarzyskich i jest całkowicie pozbawiony wyczucia. Jednak zupełnie inaczej się zachowuje, gdy na horyzoncie pojawia się kobieta. Każda znajomość kończy się w łóżku, a następnie Bergman przechodzi do kolejnego podboju. Diagnoza? Seksoholik! Ale należy pamiętać, że z każdym kolejnym tomem poznajemy go bardziej. W tej historii Sebastian pokazuje się również z innej, nowej strony – jako ojciec próbujący nawiązać kontakty z córką, która nie wie, że nią jest.
Oczywiście historia Sebastiana to tylko jeden z wątków „Grobu w górach". Dwie turystki przypadkowo odnajdują tytułowy grób. Podczas wykopów policja znajduje sześć ciał: cztery osoby dorosłe i dwoje dzieci. Dwie osoby dorosłe zidentyfikowano stosunkowo szybko, ale kim są pozostali? Wydaje się, że są rodziną, ale nie odnotowano zaginięcia rodziny w ostatnim czasie. I co ma z tym wspólnego Afganka, która próbuje się dowiedzieć, co stało się z jej mężem zaginionym w 2003 r.? Nawiązuje kontakt z dziennikarzem śledczym zainteresowanym jej historią, ale różnice kulturowe sprawiają, że na drodze do prawdy staje wiele przeszkód.
Powieść Hjortha i Rosenfeldta po prostu wciąga.