Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

12-letnia Wiki

Agnieszka Niemojewska

Dla jednych – zbiór banalnych, czasem błędnych informacji. Dla innych – podstawowe źródło wiedzy o... wszystkim. Polska edycja Wikipedii skończyła właśnie 12 lat

Jak głosi hasło reklamowe serwisu, Wikipedia to wolna encyklopedia, którą każdy może redagować. Z jednej strony to jej największy atut, z drugiej – pięta achillesowa. Bo w powszechnej świadomości pokutuje przekonanie, że nie jest wiarygodnym źródłem informacji, że jest naszpikowana błędami. Na szczęście w każdej chwili błąd można zgłosić (wysyłając e-mail na info-pl@wikimedia.org lub bezpośrednio na stronie; ewentualnie błąd można poprawić samemu, podając jednocześnie źródło, z którego zaczerpnęliśmy informację). Ostatnio Wikipedia przekroczyła barierę miliona haseł. To niekomercyjna strona internetowa, którą opiekuje się Fundacja Wikimedia (ang. Wikimedia Foundation) – organizacja działająca na zasadzie nonprofit z siedzibą w St. Petersburgu na Florydzie; finansowana głównie z darowizn osób prywatnych.

pl.wikipedia.org

Ta nieustannie rozrastająca się wirtualna encyklopedia w swej działalności kieruje się tzw. pięcioma filarami, czyli podstawowymi, głównymi zasadami. Po pierwsze (cytując): zawiera w sobie hasła na wzór publikowanych w encyklopediach powszechnych, specjalistycznych i różnego rodzaju almanachach. Artykuły opisujące tematy uznane za nieencyklopedyczne są usuwane. Po drugie, artykuły należy pisać w sposób neutralny. W artykułach, gdzie istnieje różnica opinii, poglądy odmienne powinny znaleźć swoje miejsce i być potraktowane uczciwie. Po trzecie, wszelkie materiały, które mogą zostać zakwestionowane, a także wszelkie cytaty powinny posiadać odniesienie do wiarygodnych źródeł. Po czwarte, źródła te muszą być uprzednio opublikowane. Po piąte zaś, treści zamieszczane w Wikipedii są przedmiotem praw autorskich. Można tu publikować treści zgodne z warunkami wolnych licencji. Włączanie materiałów objętych ochroną praw autorskich zagraża rozwojowi Wikipedii, dlatego takie materiały są usuwane.

Ponadto w polskiej edycji obowiązują zasady dotyczące edytowania: u podstaw rozwoju Wikipedii leży śmiałe modyfikowanie stron; każdy artykuł powinien zostać odpowiednio skategoryzowany; w kategoriach nazwiska obcojęzyczne powinny być odpowiednio uporządkowane; równoważne nazwy dotyczące tego samego tematu powinny być przekierowaniami do jedynego artykułu poświęconego danemu tematowi; jeżeli jedna nazwa odpowiada wielu hasłom, powinna zostać utworzona strona ujednoznaczniająca; zalecane jest przesyłanie plików na serwery Wikimedia Commons – magazynu ilustracji, zdjęć i plików multimedialnych dla wszystkich wersji językowych projektów siostrzanych Fundacji Wikimedia; hasła złożone z elementów, które łączy jakiś przewodni koncept, powinny spełniać wymagania zasad tworzenia list.

Najistotniejszą zasadą jednak jest ta, która głosi, że „Wikipedia nie udziela gwarancji, zapewnień ani obietnic dotyczących poprawności publikowanych treści. Czytelnicy korzystają z Wikipedii na własną odpowiedzialność". Wielu użytkowników często o tym zapomina i zawartych w hasłach informacji nie weryfikuje w innych źródłach. A jak często korzystamy z Wikipedii?

press-serwice.com.pl

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów sprawdził, jak często Wikipedia jest wymieniana w mediach. W ciągu 12 lat polska edycja Wikipedii doczekała się blisko 136 tys. informacji w prasie, internecie i RTV. Najpopularniejsza okazała się w sieci, gdzie odnotowano 90,6 proc. z nich. Do prasy należało 8,3 proc. przekazu, a tylko 1,1 proc. do stacji radiowych i telewizyjnych. Począwszy od roku 2009, wzrasta częstotliwość ukazywania się informacji dotyczących wolnej encyklopedii w mediach. Podczas gdy w 2011 r. pojawiło się nieco ponad 22,5 tys. publikacji, to w następnym odnotowano ich już prawie 40 tys. W bieżącym roku tylko do 25 września opublikowano blisko 54 tys. materiałów.

Analiza przekazu na temat Wikipedii wskazuje, że jest ona nie tylko medialna, ale i bardzo popularna jako źródło informacji. Nazwa „Wikipedia" wymieniona została jako źródło odniesień w ponad 10,6 tys. materiałów. Oznacza to, że powoływano się na nią w co 13. publikacji.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy