Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Kosztowna krucjata Kapicy

Jak nieoficjalnie dowiedziało się „Uważam Rze" wkrótce ma ruszyć kolejna fala nielegalnych zatrzymań automatów o niskich wygranych.

Konfiskaty mają być dokonywane przez podległą wiceministrowi finansów Jackowi Kapicy Służbę Celną na podstawie nieprawomocnych decyzji. – Te decyzje zostały prawidłowo zaskarżone i ich wykonalność została wstrzymana bądź na podstawie decyzji dyrektora Izby Celnej, bądź na podstawie postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego. – mówi Jarosław Zieliński, prezes spółki Fortuna.

Dotychczas we wszystkich rozpatrzonych sprawach Naczelny Sąd Administracyjny przyznawał rację operatorom gier. Co więcej, niemal wszystkie sprawy karnoskarbowe o urządzanie gier na automatach poza kasynem kończą się w sądach wyrokami uniewinniającymi lub umorzeniami. Powodem takich rozstrzygnięć jest brak wymaganej przez dyrektywę unijną notyfikacji Komisji Europejskiej przepisów uchwalonej w olbrzymim pośpiechu (zaledwie w dwa dni!) ustawy hazardowej, przygotowanej przez ministra Kapicę. W reakcji na naruszenia prawa unijnego przez Polskę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej  uznał przepisy ustawy o grach hazardowych za nienadające się do stosowania. Dotyczy to zwłaszcza przepisów dotyczących automatów. Dla Kapicy i podległych mu służb nie miało to znaczenia. Wyrok uznał za „korzystny dla rządu" i kontynuuje – jak to sam określał – „walkę" z legalnie działającą branżą. – Zwróciliśmy się już w marcu tego roku i teraz ponownie zwróciliśmy się do ministra finansów o podjęcie koniecznych działań w celu zapobieżenia wykonywania przez funkcjonariuszy organów Służby Celnej czynności naruszających w sposób rażący obowiązujące przepisy prawa dotyczące uprawnień do prowadzenia legalnej działalności gospodarczej i prawa własności – mówi Zieliński. Jak dodaje, nie wpłynęło to dotychczas na działania urzędników.

Jak wynika jednak z naszych informacji, działaniami celników zainteresowała się już prokuratura. Najbliższe tygodnie przyniosą odpowiedź, czy zatrzyma to posunięcia ministra Kapicy, które już kosztują Skarb Państwa coraz większe sumy wypłacane operatorom automatów tytułem odszkodowań. Suma wszystkich roszczeń jest obecnie szacowana nawet na kwotę 8 mld zł. Dla porównania – tegoroczny budżet Ministerstwa Zdrowia wynosił mniej niż połowa tej sumy.

—kg

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez