Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Kupię, zamienię, oddam

Agnieszka Niemojewska

Zakupy bez wychodzenia z domu, pozbywanie się zbędnych rzeczy? Tak, wystarczy licytować lub dać ogłoszenie

Rynek e-commerce rozwija się w Polsce bardzo prężnie. Ba, już nie wystarczają nam zwykłe zakupy za pomocą sieci – te oferuje coraz więcej sklepów. Dlatego chętnie korzystamy z darmowych ogłoszeń dotyczących po prostu wymiany towarów, które zalegają w naszych szafach czy piwnicach. W Polsce internetowe szaleństwo zakupowe tak naprawdę zaczęło się od Allegro.

Allegro.pl

Portal istnieje od 1999 r., a wraz z założonym przez Arjana Bakkera serwisem aukcyjnym Allegro na dobre rozpoczął się polski e-commerce. Jako firma rozwinęła się w dynamicznie rosnącą Grupę Allegro, która obecnie zarządza 75 serwisami w 17 krajach na trzech kontynentach (w Polsce to m.in.: Bankier.pl, Ceneo.pl, Cokupic.pl, otoMoto.pl, Tablica.pl, PayGSM.pl). Wirtualna platforma handlowa Allegro błyskawicznie zdobyła rynek i zaufanie internautów. Już 10 lat temu w portalu zarejestrowało się milion allegrowiczów. Dziś ta społeczność liczy 12,5 mln użytkowników. Nad rozwojem i bezpieczeństwem zakupów czuwa zespół ponad tysiąca pracowników (tylko do końca 2010 r. dzięki portalowi sprzedano lub kupiono prawie 162 mln przedmiotów). Od listopada 2007 r. serwis Allegro umożliwia swoim użytkownikom zakładanie sklepów. Od lipca 2009 r. zaś zezwoliło na rejestrację użytkownikom, którzy skończyli 13 lat, ale nie skończyli 18. Przy nicku osoby niepełnoletniej musi pojawiać się znaczek z napisem „Junior".

Co roku serwis aktywnie włącza się w działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizując aukcje internetowe. Przed każdym finałem rusza „WOŚP-owe" wydanie Allegro. W 2012 r. zebrano rekordową sumę 4468156 zł.

Tablica.pl

To serwis ogłoszeń lokalnych. Przynajmniej w teorii transakcja i odbiór polegają na osobistym spotkaniu – w swojej okolicy. Portal, chcąc ułatwić użytkownikom szukanie przedmiotów w pobliżu miejsca zamieszkania, wprowadził wyszukiwanie za pomocą kodów pocztowych (lub miejscowości). Po wybraniu sugerowanej miejscowości na stronie wyświetlą się nam wszystkie ogłoszenia, które są w pobliżu. Dzięki wprowadzeniu kodów można wyszukać ogłoszenia z niemal każdej miejscowości w Polsce, co zapewne ma zachęcić mieszkańców małych miasteczek i wsi do korzystania z usług Tablicy.pl. Wyszukiwarka na stronie głównej oprócz kodów uwzględnia także kategorie. Można więc np. szukać konkretnej rzeczy – np. huśtawki dziecięcej stojącej – w Gdańsku po prostu w kategorii Zabawki (a nie we wszystkich).

Przy okazji pragnę jednak przestrzec przed oszustami, którzy „naciągają" użytkowników Tablicy (niestety, nie tylko ich...). Wykorzystują fakt, że jesteśmy bardzo zabiegani, brakuje nam na wszystko czasu, dlatego zamiast spotkania twarzą w twarz w celu dokonania wymiany decydujemy się na przelew na podane konto i czekamy na przesyłkę. Czasem – bezskutecznie (poczytajcie forum na dodaj-oszusta.pl). Warto jednak zaglądać do kategorii „Oddam za darmo" – znajdziemy tam sporo ogłoszeń dotyczących np. ubrań.

Sprzedajemy.pl

To nowa (nieaukcyjna) platforma dla sprzedających i kupujących, która jest alternatywą dla portali aukcyjnych i serwisów ogłoszeń drobnych. Korzystanie z serwisu jest całkowicie darmowe. Portal przygotowany został z myślą o osobach prywatnych, które chcą szybko, łatwo i bezpiecznie sprzedawać swoje rzeczy, oraz o tych, którzy szukają atrakcyjnych rzeczy w niskiej cenie lub po prostu polują na okazje. Na Sprzedajemy.pl nie ma aukcji, a serwis nie pośredniczy w sprzedaży, nie pobiera prowizji od transakcji ani opłat za zamieszczenie ofert. Użytkownicy kontaktują się ze sobą bezpośrednio i między sobą ustalają szczegóły dotyczące transakcji. Dzięki integracji serwisu z Facebookiem w łatwy sposób można weryfikować wiarygodność sprzedawców.

Na portalu znajdziesz rzeczy z drugiej ręki (nowe i używane) sprzedawane przez osoby prywatne z twojej okolicy. Chcesz coś sprzedać? Wymienić stary sprzęt na nowy? Pozbyć się niechcianych prezentów? Ten serwis to umożliwia. Natomiast wszelkie reklamacje związane z użytkowaniem platformy należy przesyłać na adres: reklamacje@sprzedajemy.pl.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej