Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Nowy tygodnik idei już w internecie

Edyta Żyła

Poważna debata o państwie i polityce – to główny cel nowo powstałego, pierwszego w Polsce internetowego tygodnika idei „Nowa Konfederacja".

Pismo zrodziło się w środowisku kwartalnika „Rzeczy Wspólne" tuż po jego rozstaniu z Fundacją Republikańską. Ma być alternatywą dla mediów uzależnionych od partii politycznych oraz wielkiego biznesu. Nie będzie tabloidem, ma utrzymywać profil republikański. Redaktorem naczelnym tygodnika został Bartłomiej Radziejewski. Wśród publicystów związanych z tytułem znaleźli się m.in. dziennikarka Aleksandra Rybińska, analityk i polityk Krzysztof Bosak, politolog i publicysta Michał Kuź oraz krytyk teatralny, dziennikarz i publicysta Przemysław Skrzydelski. Wśród współpracowników są także politolog Rafał Matyja i Tomasz Szatkowski, prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. Pismo ma łączyć świat medialny z ekspercko-akademickim. – W świecie akademickim i eksperckim rodzą się niekiedy ważne diagnozy i idee. Media głównego nurtu przeważnie je ignorują. „Nowa Konfederacja" ma je przybliżać – mówi Bartłomiej Radziejewski. Jak podkreśla, współczesna Polska jest intelektualną półpustynią: dominacja tematów trzeciorzędnych sprawia, że o sprawach istotnych mówi się i dyskutuje rzadko, a jeśli już, to zazwyczaj na niskim poziomie. Nowy tygodnik ma to zmienić.

Całkowitą niezależność ma zagwarantować mu zupełnie odmienny od dotychczasowych model finansowania – mecenat obywatelski. Oznacza to, że pismo będzie się utrzymywać dzięki datkom darczyńców. Jego wydawcą jest Fundacja Nowa Rzeczpospolita. Będzie ukazywać się w każdy czwartek.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej