Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Aptekarze obawiaja sie, ze dostep do lekow bedzie problemem dla pacjentow z malych miejscowosci

Zabójcze marże

Emilia Kunikowska

Z polskiego rynku mogą wkrótce zniknąć niewielkie rodzinne apteki

Przy omawianiu ustawy refundacyjnej, którą Ministerstwo Zdrowia planuje skierować do Sejmu w listopadzie, samorząd aptekarski i hurtownicy podkreślają złą sytuację polskich aptek. Ustawa jak zwykle wzbudza duże kontrowersje. Szczególnie teraz, gdy do 19 października można zgłaszać uwagi do kształtu obecnej nowelizacji.

Spór o procenty

Minister Bartosz Arłukowicz zapowiada, że zmiany refundacyjne uproszczą pacjentom dostęp do leków. Niektóre z proponowanych rozwiązań rzeczywiście wydają się korzystne, jak np. obowiązek, by aptekarze informowali pacjentów o najtańszym zamienniku leku refundowanego, konieczność wydania na żądanie pacjenta odpowiednika leku nieobjętego refundacją ze stuprocentową odpłatnością czy ograniczenie wywozu leków do innych krajów Unii Europejskiej w sytuacji ich braku lub ograniczonej dostępności dla pacjentów w naszym kraju. Jednak zapis dotyczący obniżenia marży hurtowej na leki refundowane z obecnych 6 proc. na 5 proc. wzbudza kontrowersje. Jeszcze dwa lata temu marża ta wynosiła 9,87 proc. W 2012 r. zredukowano ją do 7 proc., a rok później o kolejny punkt procentowy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?