Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Po pierwsze: konkurencja

Jakub Wozinski

Zamiast przedłużać monopol KGHM, należałoby uwolnić wydobycie miedzi i srebra w Polsce

Pod koniec września minister środowiska przedłużył KGHM wyłączność na wydobycie miedzi na terenie Polski o kolejne 50 lat. Dzięki temu monopolowi ta szósta największa w Polsce firma (pod względem przychodów) zapewne jeszcze bardziej umocni swoją pozycję.

Gdyby brać pod uwagę same liczby, można by mówić o wielkim sukcesie: spółka przynosi milionowe zyski, jej akcje na giełdzie od kilku lat nieprzerwanie zwyżkują, a zatrudnienie w niej znajduje prawie 34 tys. osób. Każdy monopol pociąga za sobą jednak określone koszty, których nie sposób wyrazić za pomocą zwykłej arytmetyki. KGHM to wielki państwowy folwark, który daje nieźle zarobić, ale tylko osobom, które w nim pracują. Z perspektywy zwykłego Polaka o wiele lepiej byłoby jednak, gdyby eksploatacja złóż miedzi podlegała konkurencji, nawet takiej, z jaką mamy do czynienia w wypadku węgla kamiennego.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?