Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Włodarze Paryża Północy

Agnieszka Niemojewska

Nie ma nasza stolica szczęścia do naprawdę dobrych gospodarzy. Spośród dotychczasowych kilkudziesięciu prezydentów zaledwie kilku na trwałe zapisało się w pamięci miasta i jego mieszkańców

Jednym z największych reformatorów Warszawy był... carski urzędnik, na stanowisko „pełniącego obowiązki" prezydenta mianowany przez generała-gubernatora Pawła Kotzebue 18 listopada 1875 r. Choć w swych pamiętnikach podkreślał, że jest rosyjskim patriotą, wielkomocarstwowym nacjonalistą, Warszawę zaś rozbudowywał na chwałę Imperium Rosyjskiego, to zarówno jemu współcześni, jak i dzisiejsi mieszkańcy stolicy docenili jego zasługi i zaangażowanie w rozwój miasta. O kim mowa? O Sokratesie Starynkiewiczu.

„Po polsku nie mówię, ale rozumiem"

Działalność Starynkiewicza najlepiej oddają słowa Anny Słoniowej, autorki biografii prezydenta: „Jak o Kazimierzu Wielkim mówi się, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną (co tylko w niewielkim stopniu odpowiada rzeczywistości), tak o prezydencie Sokracie Starynkiewiczu śmiało można powiedzieć, że zastał Warszawę w gruncie rzeczy osiemnastowieczną, a zostawił dwudziestowieczną". Jak tego dokonał?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?