Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Skala dzialalnosci charytatywnej Kosciola katolickiego moze zawstydzic niejedna organizacje miedzynarodowa

Jak bogaty jest papież?

Paweł Łepkowski

„Budowanie Kościoła bogatego tylko go postarza i pozbawia żywotności” – mówi papież Franciszek. Czy katolikom trzeba przypominać, że fundamentem chrześcijaństwa są ubóstwo i prostota?

Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. Trzeba uznać tę darmowość, ten dar Boży i iść naprzód, głosząc ewangelię z tą darmowością" – głosi papież Franciszek. Bóg i mamona są swoimi przeciwnościami. Nowy papież stale powołuje się na ewangeliczne nauczanie Jezusa, że „prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty wejdzie do Królestwa Niebieskiego". Wydawałoby się – jak uważa prasa lewicowa – że były arcybiskup Buenos Aires wypomina duchowieństwu i hierarchom dotychczasową hipokryzję Kościoła. Nakaz Zbawiciela jest w temierze bezdyskusyjny – gromadzenie fortuny dla samej potrzeby bycia bogatym jest złem.

Czy w takim razie dla chrześcijanina pieniądze są obiektem potępionym? Niezupełnie, jeżeli pieniądz jest środkiem do realizacji szczytnego celu. Obdarowywanie ubogich pieniędzmi nie tylko nie jest złe, ale jest wręcz nakazem. Żeby jednak móc kogoś obdarować, trzeba najpierw zgromadzić w tym celu odpowiedni kapitał.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej