Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Powrót Langdona

Marta Mardosz

Bez względu na to, co świat literatury mówi o Brownie – że nadużywa stereotypów, charakterystyki postaci są cienkie jak papier, a fabuła nieprzenikniona i mroczna – jego książki sprzedają się w milionach egzemplarzy.

Jego najnowsza powieść, która z kilkumiesięcznym opóźnieniem, ale ostatecznie dotarła do Polski, zdaje się potwierdzać fenomen pisarza. Na samym początku książki wydaje się, że Brown sam parodiuje swoją twórczość – główny bohater jego ostatnich powieści profesor Robert Langdon budzi się w szpitalu i okazuje się, że cierpi na amnezję, która paraliżuje jego dotychczasową inteligencję i spryt. „Inferno" jest naszpikowane zwrotami akcji i  sztuczkami, a zaskakujące otwarcie jest jedną z nich. Tylko dlaczego ktoś próbuje zabić profesora? I co u licha sam Langdon robi we Florencji, skoro jedyne, co pamięta sprzed amnezji, to przechadzka po kampusie Harvardu?

Wielu informacji w „Inferno" można się doszukać między wierszami, a wszystko na końcu spaja się w jedną koszmarną wizję świata wyznaców transhumanizmu, manipulacji genetycznej i potencjalnej pandemii. Autor przywołuje również mroczne słowa Dantego, które w dziesiejszych czasach mogłyby być przestrogą dla wielu osób: „Najmroczniejsze czeluście piekieł zarezerwowane są dla tych, którzy zachowują neutralność w czasach moralnego kryzysu".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe