Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Belfer w sieci

Agnieszka Niemojewska

Komputer stał się potężnym narzędziem dydaktycznym, motywującym zarówno ucznia, jak i nauczyciela

Nauczyciele nie mają dziś łatwego życia – muszą nadążać za zmianami cywilizacyjnymi. Bez biegłej obsługi komputera i znajomości zasobów internetu po prostu przestają się rozwijać zawodowo i tracą kontakt z uczniami. A współczesna młodzież najchętniej nie wychodziłaby z sieci. Nauczyciel, przeprowadzając lekcję z wykorzystaniem internetu, zapewnia uczniom dostęp do aktualnych danych i rozbudza w nich zainteresowanie wykładanym przez siebie przedmiotem. Praca tego typu charakteryzuje się szybkością dostępu, dużą efektywnością oraz aktualnością pozyskiwanych dokumentów. Dlatego – z okazji Dnia Nauczyciela – kilka ciekawych adresów WWW.

www.scholaris.pl

To portal wiedzy dla nauczycieli zawierający bezpłatne, elektroniczne zasoby edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Materiały dostępne na portalu są zgodne z nową podstawą programową i kompatybilne ze wszystkimi tablicami interaktywnymi oraz innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami. Portal ma na celu wsparcie nauczycieli w przygotowaniu ciekawych, interaktywnych zajęć poprzez dostarczenie im gotowych i sprawdzonych materiałów edukacyjnych. Korzystanie z portalu jest bezpłatne.

Scholaris jest skierowany do nauczycieli wszystkich etapów edukacji (od przedszkola do szkół ponadgimnazjalnych), ale także do uczniów, którzy w ciekawy i nowoczesny sposób chcą pogłębiać swoją wiedzę. Obecnie portal zawiera ponad 25 tys. materiałów interaktywnych, pomocnych w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów lekcyjnych, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy etc. Oferuje zasoby dostosowane do różnych potrzeb dzieci i młodzieży.

Scholaris.pl to projekt realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał ludzki", współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Scholaris jest także częścią rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych – Cyfrowa Szkoła.

www.szkola.net

Portal Edukacyjny Szkoła.net pozwala na pełną interaktywność uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników wszystkich polskich szkół. Zapewnia szybki dostęp do ogromnego zasobu rzetelnie opracowanych materiałów edukacyjnych oraz do niebanalnej formy rozrywki. Celem portalu jest kształcenie młodego pokolenia oraz wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży – niezależnie od miejsca zamieszkania.

Dzięki bardzo dobrze przygotowanym serwisom oraz licznym pomocom naukowym uczeń może nie tylko przygotować się do sprawdzianów czy egzaminów (rozwiązując testy z biologii, geografii etc.), ale też czerpać wiedzę odpowiadającą jego zainteresowaniom. Nauczyciele – korzystając z zamieszczonych materiałów dydaktycznych oraz konspektów lekcji, opracowanych na wysokim poziomie i dopasowanych do potrzeb dzisiejszego szkolnictwa – mogą ciekawiej i nowocześniej poprowadzić zajęcia lub w niecodzienny sposób je urozmaicić. Doskonałym przykładem mogą być propozycje przedstawiane przez nauczycieli i metodyków na forum edukacyjnym.

Portal Szkoła.net to miejsce, w którym połączenie nauki i rozrywki stało się możliwe; to miejsce, w którym młody człowiek jednocześnie uczy się i bawi. Można skorzystać ze... „Ściągi dla uczniów", która jest obszerną skarbnicą wiedzy zawierającą praktyczne opracowania różnego rodzaju materiałów edukacyjnych oraz przykłady i wzory wypracowań. Są też... „Bryki" – bogaty zbiór streszczeń lektur, opracowań i omówień tematów z języka polskiego. Z kolei rozbudowana część rozrywkowa zapewnia zabawę nawet najbardziej wybrednym internautom. Dużą popularnością cieszą się serwisy takie jak: film i muzyka, gry, świat nauki oraz serwis dla dziewczyn (horoskopy, senniki). Internauci mają możliwość wypowiadania się, nawiązywania kontaktów za pośrednictwem forum dyskusyjnego i czatu. Każdy temat ukazujący się na portalu można skomentować lub zaproponować zupełnie nowy.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy