Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Ku pamięci...

Grzegorz Benda

Pełnometrażowy dokument „Nie zapomnij mnie" Davida Sievekinga to zwycięzca tegorocznej edycji festiwalu PLANETE+ DOC. Równolegle na rynku nakładem wydawnictwa Drzewo Babel ukaże się książka Sievekinga o tym samym tytule – rozwinięcie pokazanej w filmie historii. Reżyser i autor książki przyjedzie do Warszawy 24 października na oficjalną premierę.

David Sieveking, nie unikając groteski i humoru, portretuje swoją matkę Gretel, która zapada na chorobę Alzheimera. W filmie pojawiają się również: ojciec reżysera, siostra, siostrzeńcy, babka i on sam. Cel, jaki postawił przed sobą autor, to pokazanie rzadkich momentów, kiedy jego matka na krótkie chwile cudownie powraca ze świata demencji do życia i zaczyna przypominać siebie z dawnych lat. Choć Gretel nigdy nie traci poczucia humoru, są to tylko chwile i na co dzień matka, jak małe bezradne dziecko, wymaga stałej i uważnej opieki przy najprostszych, nierzadko krępujących czynnościach życiowych. Trzeba też stale dbać o jej bezpieczeństwo.

Następuje całkowita zamiana ról – to syn pełni teraz rolę opiekuna „tego kogoś młodszego" i nieporadnego. Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku członkami ruchów studenckich i żyli w otwartym związku. Teraz ich miłość zostaje poddana testowi.

Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do zrewidowania stosunków, jakie wewnątrz niej panują, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień i znalezienia dla nich rozwiązań. Gorzkie to i trudne zadanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny i pozwala im odkryć się na nowo, a zaskoczony mąż wyznaje, że dopiero teraz pierwszy raz usłyszał od swej żony... „Kocham cię!". To nie jest film o pożegnaniu. Rodzinna miłość odbija się w obiektywie kamery jak w magicznym lustrze i każdy może ją wreszcie dostrzec. My także.

Od kilku dni w kinach gości kolejne arcydzieło Charliego Chaplina w zremasterowanej wersji – „Cyrk" z 1928 r. Wcześniej mieliśmy okazję obejrzeć na wielkich ekranach „Światła wielkiego miasta" i „Dzisiejsze czasy". „Cyrk" to jedyny film Chaplina, za który otrzymał Nagrodę Specjalną Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscara, jednocześnie będąc nominowanym za najlepszą rolę męską. Na 8 listopada zapowiedziana jest premiera „Świateł rampy" (1952), gdzie komik wszech czasów wystąpił u boku równie słynnego Bustera Keatona.

Trzeci film, o którym w czasie planowania wyprawy do kina nie należałoby zapomnieć, to „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2" w reżyserii Abdellatifa Kechiche'a, zdobywcy Złotej Palmy na tegorocznym festiwalu w Cannes. Film to równie zachwycający, co kontrowersyjny: w świat paryskiej nastolatki Adeli wkracza studiująca malarstwo Emma. Skrywana przed otoczeniem miłość do Emmy zaczyna determinować życie Adeli. Doskonała rola tytułowa Adele Exarchopoulos, świetnie korzystająca ze spójnie skonstruowanego scenariusza reżyseria i dobre zdjęcia Sofiana El Faniego nie potrafią choćby nie zaciekawić.

Pełnometrażowy dokument „Nie zapomnij mnie" Davida Sievekinga to zwycięzca tegorocznej edycji festiwalu PLANETE+ DOC. Równolegle na rynku nakładem wydawnictwa Drzewo Babel ukaże się książka Sievekinga o tym samym tytule – rozwinięcie pokazanej w filmie historii. Reżyser i autor książki przyjedzie do Warszawy 24 października na oficjalną premierę.

Nie zapomnij mnie

reż. David Sieveking Against Gravity

 

 

Cyrk

reż. Charles Chaplin Vievarto

 

Życie Adeli – Rozdział 1 i 2

reż.Abdellatif Kechiche

Gutek Film

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO