Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Memento mori

Agnieszka Niemojewska

Najsłynniejsze nekropolie, ich historia i najpiękniejsze fotografie – w sieci. Przez internet można też zamówić opiekę nad nagrobkiem

sprzatanienagrobka.pl

W dobie postępującej migracji „młodzi i wykształceni z dużych miast", tłumacząc się brakiem czasu, coraz częściej korzystają z usług wyspecjalizowanych firm, które sprzątają groby, ustawiają znicze i składają wiązanki (zwłaszcza gdy zbliża się 1 listopada). Z usług, które można zamówić i rozliczyć drogą elektroniczną, korzysta coraz więcej ludzi – najczęściej mieszkających z dala od grobu bliskich. Dotyczy to głównie tych, którzy wyemigrowali za granicę i nie przyjadą na Wszystkich Świętych, ale chcą zaznaczyć na miejscu swoją pamięć o zmarłych. Nie brakuje też miejscowych, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie wykonać dość pracochłonnego i profesjonalnego czyszczenia oraz konserwacji nagrobków.

– Są osoby, które zamawiają całoroczne, comiesięczne mycie grobowca, ale też stawianie zniczy i układanie wiązanek w dniu imienin, urodzin, daty zgonu, przed ważniejszymi świętami kościelnymi – wyjaśnia Małgorzata Maciaszek z firmy opiekującej się grobami. Komercyjne sprzątanie grobów dotyczy prawie zawsze grobowców na cmentarzach w miastach, bardzo rzadko zdarza się zlecenie posprzątania grobowca na wiejskim cmentarzu.

Na rynku rośnie konkurencja i liczba firm. Ceny zależą od indywidualnych negocjacji, ale też na przykład od rodzaju grobowca. Sprzątanie pojedynczego nagrobka i jego okolic wraz z usunięciem starych kwiatów i zniczy oraz zapaleniem znicza kosztuje ok. 40 zł. Sprzątanie dużego grobowca rodzinnego wraz z zapaleniem kilku zniczy – ok. 80 zł. Całoroczna opieka nad nagrobkiem to koszt od 400 do 800 zł. Można też zlecić zasianie trawy, sadzenie drzewek, pielęgnację i podlewanie roślin, a nawet montaż ławeczki (tylko kto miałby na niej przysiąść i pomodlić się za dusze zmarłych? Czy to też można wykupić „w pakiecie"?).

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy