Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Raduza ? gwiazda z Czech ? wystapi na tegorocznym festiwalu OPPA

No to... PPA!

Grzegorz Benda

OPPA 2013 – 31. Międzynarodowy Festiwal Bardów odbędzie się w Warszawie w dniach 16–24 listopada

Z informacją tą pospieszyłem się o cały tydzień, by dać jeszcze ostatnią szansę tym, którzy nie zdążyli zgłosić się do tegorocznego konkursu. Termin zgłoszeń upływa 2 listopada. Półfinał konkursu odbędzie się 16 listopada, finał dzień później – oba, tak jak przed rokiem, w warszawskim Domu Kultury Śródmieście przy ul. Smolnej 9. Skład jury: Ewa Paczoska (przewodnicząca), Barbara Podmiotko, Jaga Koftowa, Adam Sławiński, Bogusław Nowicki, Tomasz Szwed i Piotr Bakal.

Główna nagroda to przyznawane od 1997 r. Grand Prix im. Jonasza Kofty oraz dofinansowanie (do wysokości 5000 zł) nagrań studyjnych i wytłoczenie 1200 egzemplarzy płyty laureata. Nagrody rzeczowe oczekują na laureatów tzw. Złotej Piątki, a nagrodę dla najmłodszego uczestnika imprezy przygotowała też Fundacja im. Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach".

Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej (OPPA) powstał w 1978 r. w warszawskim klubie studenckim Hybrydy. Ten pierwszy i jedyny raz nosił nazwę Warszawskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej. Pomysłodawcą imprezy był Piotr Bakal, wtedy i później (także dziś) jej wieloletni dyrektor, a jej celem była prezentacja i popularyzacja twórczości piosenkarzy będących wykonawcami autorskich utworów (własna kompozycja, własny tekst i wykonanie). Większość z nich stanowili panowie śpiewający przy akompaniamencie własnej gitary, rzadziej fortepianu.

Przypomnijmy sobie skład pierwszego jury: Magda Umer, Romana Krebsówna, Agata Tuszyńska, Andrzej Bronarski, Andrzej Jaroszewski, Janusz Koman, Maciej Zembaty, Tomasz Raczek oraz Cezary Pawłowski i Zbigniew Sawicki. Pierwszą nagrodę w wysokości 2000 zł. wręczono Andrzejowi Poniedzielskiemu z Kielc, drugą w wys. 1500 zł Waldemarowi Chylińskiemu z Olsztyna, a trzecią (ex aequo po 1000 zł) Ewie Gaworskiej z Warszawy i Jackowi Zwoźniakowi z Wrocławia. Nagrodę Specjalną przyznano Andrzejowi Garczarkowi. Jurorzy zawarli w werdykcie sugestię, by Warszawski Przegląd Piosenki Autorskiej stał się imprezą cykliczną. I stał się, gromadził i skupiał wokół siebie coraz wartościowsze grono śpiewających autorów.

Do pierwszych laureatów dołączali kolejni: Jan Zabieglik, Mirosław Czyżykiewicz, Piotr Bukartyk, Tomasz Wachnowski, Andrzej Kołakowski, Piotr Bałtroczyk, Ryszard Makowski czy Wojciech Gęsicki, który zgarnął najwyższą finansowo nagrodę w historii imprezy – 800 tys. zł – tyle że był to rok... 1990 (przed denominacją!). Na początku lat 90. impreza realizowana przez kolejne zmieniające się klubowe ekipy zaczęła podupadać, aż w roku 1992 odbyła się po raz ostatni. Po pięciu latach powróciła – znów pod dyrektorską opieką swego pomysłodawcy Piotra Bakala i Stowarzyszenia Literacko-Muzycznego „Ballada", któremu Piotr od lat prezesuje. W 2006 r., ze względu na coraz większy w niej udział autorów i wykonawców zagranicznych zarówno w konkursie, jak i w koncertach towarzyszących zmieniła oficjalną nazwę na OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów.

Zagraniczną supergwiazdą tegorocznego przeglądu będzie Raduza, jedna z najciekawszych osobowości czeskiej sceny muzycznej. Autorka tekstów, kompozytorka i multiinstrumentalistka. Wydała dziewięć albumów. Oprócz własnych utworów komponuje również muzykę do sztuk teatralnych i filmów oraz prowadzi badania muzyki ludowej różnych narodów europejskich. Jej koncert odbędzie się 23 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W ramach cyklu „Bardowie bez granic" 20 listopada w Muzeum Niepodległości wystąpią: Iskakov (Wilno, Litwa), Jens Paul Wollenberg & „Pojechaly" (Lipsk, Niemcy) i nasz Marek Gałązka (Olecko) z zespołem. Dzień później koncert „Hommage A Georges Moustaki" poświęcony życiu i twórczości zmarłego w maju legendarnego francuskiego barda, gwiazdy OPPA 1998 r. Wystąpią: Justyna Bacz, Piotr Bakal, Dominika Świątek, Stanisław Waszak, a rys biograficzny zaprezentuje Krystyna Czubówna.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez