Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Coraz więcej pożyczamy na konsumpcję

Edyta Żyła

Polacy coraz bardziej się zadłużają – jak wynika z danych NBP, we wrześniu kwota zaciągniętych kredytów konsumpcyjnych zwiększyła się o ponad 2 mld zł. Idzie to w parze z coraz większymi problemami ze spłacaniem zobowiązań.

O ponad połowę wzrosła w tym roku liczba domów i mieszkań wystawianych do licytacji z powodu zaległości z płatnością kredytów. Jako społeczeństwo stajemy się coraz biedniejsi, a rosnące koszty życia sprawiają, że wielu Polaków sięga po kredyty konsumpcyjne – łatwe do zaciągnięcia, za to trudne do spłacenia. Większość z nich wciąż jest bardzo kosztowna, a brak regularnych dochodów uniemożliwia regularną spłatę miesięcznych rat.

W minionym miesiącu wzrosła także kwota kredytów przeznaczonych na cele mieszkaniowe – na zakup nieruchomości Polacy pożyczyli o ponad 800 mln zł więcej niż w miesiącu poprzednim. Jak wynika z danych NBP, chętniej pożyczamy w złotówkach niż walutach obcych – galopujący swego czasu kurs franka szwajcarskiego sprawił, że Polacy zniechęcili się do obcych walut. We wrześniu pożyczyli w ten sposób o ponad miliard złotych mniej, natomiast o ponad 2 miliardy więcej w rodzimej złotówce.

Wzrost kredytów konsumpcyjnych dokonał się równocześnie ze spadkiem wartości zobowiązań zaciągniętych przez przedsiębiorców na inwestycje. Pożyczyli oni mniej o ponad 150 mln zł w porównaniu z miesiącami letnimi. Miało to zapewne związek z kończącym się sezonem prac budowlanych.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej