Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Echa przeszłości

Marta Mardosz

Najnowsza powieść Hosseiniego jest jeszcze bardziej emocjonalna i wciągająca niż „Chłopiec z latawcem", a także bardziej skomplikowana niż „Tysiąc wspaniałych słońc".

Kiedy po raz pierwszy spotykamy dwoje głównych bohaterów, są dziećmi mieszkającymi w odległej i ubogiej afgańskiej wiosce. Abdullah ma 10 lat, a jego ukochana siostra Pari – trzy. Chłopiec opiekuje się nią, odkąd ich matka zmarła, gdy wydawała dziewczynkę na świat. Pewnego dnia ich ojciec Sabur zabiera dzieci w daleką i żmudną podróż do Kabulu, gdzie oddaje dziewczynkę do adopcji. Po wielu latach Pari przenosi się do Paryża, gdzie zostaje matematyczką, poślubia nauczyciela i ma troje dzieci. Jednak całe życie towarzyszy jej dziwne uczucie pustki, brak czegoś lub kogoś, niezbędnego do własnej egzystencji. Abdullah natomiast odnajduje się w Kalifornii, a ponieważ ukochana siostra była dla niego całym światem, nazywa jej imieniem swoją jedyną córkę, która – już jako dorosła kobieta – pragnie dać rodzeństwu ostatnią szansę na spotkanie po latach.

„I góry..." obejmują historię kilku pokoleń, które wędrują pomiędzy Afganistanem a Zachodem. Hosseini zmaga się z tematami znanymi z jego wcześniejszych powieści: więzią między rodzicami a dziećmi oraz wpływem wydarzeń z przeszłości na teraźniejszość. Autor wykazuje tę samą skłonność do umieszczania fabuły między kolorowym światem baśni a mrocznym światem realizmu – gdzie miłość przeplata się ze zdradą, poświęcenie z wyborem mniejszego zła, a „okrucieństwo i dobroć to odcienie tego samego koloru".

Khaled Hosseini "I góry odpowiedziały echem", Albatros

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Wojciech Romański

W smoczym kręgu