Najnowsza interwencja Uważam Rze

Emigracyjne życie

Może najpierw, jak pan Teluk pisze artykuł o emigracji, to sam pojedzie i się zorientuje. Owszem, sytuacja w PL jest beznadziejna i istnieje dalej duży potencjał emigracyjny i to nie tylko wśród młodych, ale sytuacja obecna jest zupełnie nieporównywalna z tą sprzed krachu Lehman Brothers.

Wzrosły koszty, spadły zarobki. (...) A nie każdy lubi co rusz się prosić o zapomogi, zresztą wcale dostęp do nich nie jest łatwy. Siostra robi jako księgowa, rozlicza m.in. polskie firmy jednoosobowe i dzięki temu ona, a również ja mam doskonałe rozeznanie na temat sytuacji. Przychodzili do niej ludzie z prezentami, żeby „nagrała" jakieś zlecenia podwykonawcze.

Przykład? Facet nie może wrócić do Polski, bo ma tam kupę długów i bezrobotną żonę z dzieckiem wołającą o pieniądze, a za granicą ma również pełno wierzycieli i nieopłaconych rachunków. A zleceń jak na lekarstwo. (...) Żeby dostać robotę przy sprzątaniu (dorywczą), trzeba znać dobrze język i mieć referencje. Wśród Polek na emigracji popularne jest sprzątanie domków prywatnych, jest wiec cały handel domkami do sprzątania. Zresztą, co się będę dłużej rozpisywał, polecam lekturę portalu Poloniusz.pl – można się samemu przekonać, jaki jest głód pracy. Zapomniałem dodać, że siostrze właśnie obcięli godziny do pół etatu. Ciekawe, dlaczego? Pewnie z dobrobytu. Pozdrawiam.

Piotr Harloziński

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej