Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Na zielonym ekranie

Grzegorz Benda

W Warszawie w dniach 15–17 listopada odbędzie się filmowy festiwal „Klimat na zmiany”

Trwa szczyt klimatyczny ONZ. Z tej też okazji  Akademia Planete + Doc przygotowała dla mieszkańców stolicy trzydniowy festiwal „Klimat na zmiany". Na jego program złożą się pokazy sześciu filmów, którym towarzyszyć będą debaty i spotkania z ich twórcami, z ekspertami w dziedzinie ekologii, zmian klimatycznych i ochrony środowiska oraz z międzynarodowymi delegatami COP-19. Ponieważ oficjalne obrady będą się odbywać za zamkniętymi drzwiami, festiwal będzie (wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny) faktycznie jedyną okazją do nawiązania bezpośredniego dialogu ze światem nauki i wielkiej polityki. Miejscem spotkań będzie specjalnie na tę okazję skonstruowany namiot o powierzchni 1350 mkw., ustawiony przed Pałacem Kultury i Nauki (od strony Pałacu Młodzieży). Organizatorzy festiwalu prognozują, że zielony namiot odwiedzi w ciągu tych trzech dni ok. 3 tys. osób.

Zobaczymy  pokazywane w Polsce po raz pierwszy  najciekawsze produkcje filmowe ze świata związane z zieloną tematyką. Każdego dnia zaprezentowane zostaną po filmy.

Festiwal rozpocznie w piątek 15 listopada o 18.30 projekcja najnowszego filmu duńskiego reżysera Toma Heinemanna „Klimatyczni oszuści". Z końcem 2012 r. wygasł protokół z Kioto. Kraje, które ratyfikowały tę umowę, zobowiązały się do zredukowania emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych. A jak redukcja ta wyglądała w praktyce? Jednym ze stosowanych rozwiązań było kupowanie kredytów CO2. Bogate kraje, którym nie udawało się zmieścić w narzuconych protokołem wytycznych, kupowały prawo do emisji od państw ubogich. Na papierze wszystko wyglądało dobrze, a w rzeczywistości? Film Heinemana pokazuje matactwa na lokalną skalę, ale także globalny rynek emisji CO2, który stał się celem kradzieży i wyłudzeń na gigantyczne kwoty. Skarby państw europejskich poniosły z tego tytułu straty przekraczające 5 mld euro. Bezpośrednio po projekcji widzowie będą mieli okazję spotkać się z reżyserem.

Drugim z prezentowanych w piątek filmów (o godz. 21.30) będą „Pułapki rozwoju", esej na podstawie książki Ronalda Wrighta „Krótka historia postępu", który wyreżyserowali dwaj Kanadyjczycy Mathieu Roy i Harold Crooks. Czy postęp jest pułapką ludzkości? W jakiej kondycji jest dziś człowiek i jakie stoją przed nim wyzwania, jeśli ma przetrwać jako gatunek? Film ostrzega, że człowiek jest na granicy zniszczenia Ziemi, a dzieje się tak głównie z powodu nieograniczonego niczym jej podboju. Przytaczając naukowe argumenty teoretyków i praktyków ekonomii (Stephena Hawkinga, Jane Goodall, Margaret Atwood, Vaclava Smila, Daniela Povinellego, Gary'ego Marcusa czy Mariny Silvy), reżyserzy wzywają do zmiany orientacji myślenia. Czasu pozostało niewiele.

W sobotę (16.11 o godz. 17.30) zobaczymy ważny amerykański dokument z 2011 r. w reżyserii Shenka „Prezydent nowej Atlantydy". Mohamed Nasheed to prezydent Malediwów. Zanim został prezydentem, był liderem demokratycznego ruchu przeciw dyktaturze Maumoona Abdula Gayooma. Był więziony i torturowany. Po wyborach przyszło mu jednak stawić czoło znacznie trudniejszemu niż były dyktator przeciwnikowi  – napierającemu na ląd oceanowi. Malediwy są uważane za najniżej położony kraj na świecie. Jeśli poziom morza wzrośnie o 3 m., wówczas życie na 1200 wyspach stanie się niemożliwe. O ile w polityce klimatycznej największych krajów świata nie nastąpią istotne zmiany, Malediwy, jak współczesna Atlantyda, znikną z powierzchni Ziemi. Po projekcji odbędzie się debata.

Na wieczór (21.30) zapowiadany jest głośny amerykański dokumentalny thriller z 2011 r. „Gdy upada drzewo". W grudniu 2005 r. Daniel McGowan został aresztowany przez FBI w trakcie zakrojonego na cały kraj śledztwa przeciwko radykalnym grupom ekologicznym, w tym Earth Liberation Front, która nazywana była w USA „największym wewnętrznym zagrożeniem terrorystycznym". Przez lata jej członkowie przeprowadzili serię spektakularnych akcji  zamachów na cele, które określali jako „niszczące środowisko": tartaki, dilerów samochodów 4x4, rzeźnie dla koni i hotel narciarski w Vail w Kolorado. Razem z Danielem FBI aresztowało 13 innych członków organizacji. Film Marshalla Curry stawia trudne pytania na temat ekologii, bycia aktywistą oraz sposobu definiowania terroryzmu. Czy świat naprawdę jest w stanie w ciągu 30 lat całkowicie przestawić się na energię odnawialną?

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy