Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Krystyna Cala, dzialaczka PPS i ZNP, zawsze miala na uwadze dobro innych

Od lewego: Referendum nie będzie!

Piotr Ikonowicz

Kiedy zwolniono siedem tysięcy nauczycieli, Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zareagował.

Okazja do zmniejszenia liczby dzieci w klasie i lepszej nauki oraz do okazania solidarności ze zwalnianymi kolegami i koleżankami przepadła. A przecież oni uczą nasze dzieci. Niestety, nie są dla nich wzorem do naśladowania – bo taka postawa to egoizm i tchórzostwo. Pochowaliśmy niedawno Krysię Całą, socjalistkę. Jej rodzice byli nauczycielami wiejskimi. Dobrze ją wychowali. Działała w PPS i ZNP. Została odznaczona za odwagę, którą się wykazała, walcząc w powstaniu warszawskim w ramach Socjalistycznej Organizacji Bojowej. Dla niej strajk w obronie zwalnianych z pracy był czymś oczywistym, podobnie jak walka z okupantem. Kierowała się bowiem wartościami, a nie tylko własnym, doraźnym interesem.

Mój dziadek Jan Ikonowicz podczas okupacji w Wilnie handlował na czarnym rynku futrami, żeby utrzymać rodzinę. Kiedy stanął przed okupacyjnym litewskim sądem, przyznał się do winy. Kiedy znajomi pukali się w czoło, odpowiadał: „Nie mogłem kłamać przed sądem, bo to nie był proces polityczny".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?