Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

A Rosjanie u nas harcują

Leszek Pietrzak

Rosyjskie służby mają dzisiaj w Polsce wolną rękę. Nikt ich nie pilnuje, mogą robić, co im się tylko podoba

Kilkanaście dni temu nieoczekiwanie zabrał głos Ahmed Zakajew, szef czeczeńskiego rządu na uchodźstwie. Ten sam, który trzy lata temu został aresztowany podczas pobytu w Polsce i miał być nawet poddany procedurze ekstradycyjnej do Rosji. Ale warszawski sąd w porę się ocknął i zwolnił Zakajewa, a ten wrócił do Wielkiej Brytanii, której jest dzisiaj obywatelem. W każdym razie Zakajew za pośrednictwem specjalnego telemostu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa (SWS) jeszcze raz wrócił do swojej wizyty w Polsce, informując opinię publiczną o tym, że rosyjskie służby przygotowywały wówczas na niego zamach. Według Zakajewa i jego ludzi w Polsce pod przykryciem czeczeńskich uchodźców działają agenci rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), a polskie władze kompletnie na to nie reagują.

W zasadzie tego rodzaju wypowiedź w każdym normalnym, suwerennym kraju postawiłaby na baczność szefów służb specjalnych, zmuszając ich do publicznych wyjaśnień. Niestety w Polsce nikt nie zareagował na to, co powiedział Zakajew, a to może potwierdzać, że miał rację. Tak na dobrą sprawę nic w tym nadzwyczajnego. Polskie służby specjalne po 2010 r. całkowicie zrezygnowały z kontrwywiadowczych działań na kierunku rosyjskim. Jest nawet jeszcze gorzej. Wiele faktów wskazuje na to, że zgłosiły swój akces do wywiadowczej wspólnoty pod przewodnictwem służb Federacji Rosyjskiej. SKW jest chyba tego najlepszym przykładem. W czasach gen. Janusza Noska służba ta nawiązała stałą i płynną współpracę z FSB. Nie wiemy jeszcze, czy w ramach tej współpracy SKW na bieżąco przekazuje na Łubiankę wszelkie informacje o swoich operacyjnych aktywach, jak robiły to kiedyś jej poprzedniczki: WSW i WSI.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy