Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Niemiecki zwyczaj ubierania choinki rozprzestrzenil sie niemal na caly swiat

Jak świętuje świat

Agnieszka Niemojewska

Dzielenie się opłatkiem w wigilijny wieczór to typowo polski zwyczaj. Strojna choinka pochodzi z Niemiec, a szopka z Włoch. Czym jeszcze różnią się święta za granicą?

Święta Bożego Narodzenia mają bez wątpienia wyjątkowy charakter. Gorączkowe przygotowania i nerwowa gonitwa za zakupami nie mogą jednak przesłonić ich rodzinnej atmosfery, w której od wielu już pokoleń praktykujemy różnorakie bożonarodzeniowe zwyczaje. Warto wiedzieć, czym różni się przebieg świąt w Polsce od obchodów Bożego Narodzenia w Szwecji, Austrii czy we Włoszech.

Szwedzkie zwyczaje świąteczne

Boże Narodzenie w Szwecji stanowi – podobnie jak w innych krajach – mieszaninę starego i nowego, elementów religijnych i świeckich, rodzimych i obcych. Na szwedzkich kartkach świątecznych Boże Narodzenie jest niemal zawsze białe, śnieg zachęca do narciarskich wypadów, w rzeczywistości jednak bardzo rzadko, przynajmniej na południu, dopisuje taka pogoda.

W domach zbliżające się święta Bożego Narodzenia zwiastują adwentowe świeczniki i dziecięce bożonarodzeniowe kalendarze. W Szwecji o gwiazdkowych prezentach mówi się julklappar, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy tyle, co „bożonarodzeniowe pukania". Określenie przyjęte na długo przed pojawieniem się Świętego Mikołaja wzięło się stąd, że w wigilijny wieczór zakradano się pod drzwi osoby, która miała dostać prezent, pukano w nie, wrzucano upominek do środka i umykano, rozpływając się w ciemnościach nocy. Do prezentu dołączana była ironiczna, często wręcz złośliwa, wierszowana dedykacja. Odnajdujemy ją obecnie w postaci raczej żartobliwych rymowanek, co w tygodniach przedświątecznych zmienia Szwedów w naród poetów. Tuż przed Bożym Narodzeniem przystraja się mieszkania wszelkiego rodzaju świątecznymi ozdobami – świecami, makatkami, krasnalami, aniołami, a także domkami z pierniczków. Na drzwiach wejściowych wiesza się często zielone wianuszki z borówkowych lub sosnowych gałązek.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE